Ostatnia aktualizacja Windows 10 najbardziej spowolni starsze komputery

Ostatnia aktualizacja Windows 10 najbardziej spowolni starsze komputery

Autor: Amadeusz Labuda

Opublikowano: 1/10/2018, 9:25 AM

Liczba odsłon: 3091

Ostatnie dni nie były zbyt przyjemne dla najpopularniejszego twórcy procesorów komputerowych, czyli Intela. Mowa tu oczywiście o całym panującym obecnie zamieszaniu, powiązanym z wykryciem luk w zabezpieczeniach, figurujących pod nazwami Spectre oraz Meltdown. Jak się okazuje, użytkownicy bardziej niż samymi problemami z zabezpieczeniami przejęli się następstwami aktualizacji, której wprowadzenie do systemu Windows znacząco wpłynęło na wydajność komputerów. Co przy tym istotne, wcześniejsze doniesienia wskazywały wyłącznie na to, że wydajność CPU spadnie – nikt jednak nie był w stanie podać dokładniejszych liczb. Niektóre szacunki wskazywały nawet na tak drastyczne wartości, jak spadek mocy obliczeniowej o 77%. Na szczęście sytuacja na ogół nie jest tak tragiczna – przynajmniej tak wynika z dokumentacji, którą wczoraj udostępnił Microsoft.

grafiki kojarzone z nowymi lukami zabezpieczeń

Badania giganta z Redmond na temat wpływu ostatniej aktualizacji na wydajność procesorów sprowadzają się do tego, że najbardziej ucierpiały maszyny wyposażone w starsze komponenty – im CPU nowsze, tym mniejsza powinna być utrata jego potencjału. Co przy tym istotne, ostatnie poprawki najbardziej odbiły się na maszynach działających pod dyktando systemu Windows Server – zwłaszcza jeśli obsługiwane były przez nie aplikacje I/O. Warto zaznaczyć w tym miejscu również fakt, że systemy Windows 7 oraz Windows 8 również nie uniknęły spadków wydajności – to właśnie na nich są one najbardziej odczuwalne (jeśli chodzi oczywiście o klasyczne PC, nie zaś rozwiązania serwerowe).

Oczywiście istnieje spora szansa na to, że z biegiem czasu uda się wyeliminować spadki mocy obliczeniowej, wywołane koniecznością wprowadzenia dodatkowych zabezpieczeń – nie wiadomo jednak, kiedy to dokładnie nastąpi. Niemniej, można być pewnym tego, że Microsoft cały czas nad tym pracuje, w końcu na szali stoi również i jego reputacja. Cała sytuacja zaczęła odbijać się już nawet na rynku komponentów – zarówno procesory Intela, jak i dedykowane im płyty główne zaczęły tracić na wartości na najpopularniejszych serwisach aukcyjnych w Polsce. Krótko mówiąc, dzieje się sporo.