Ostatni miesiąc sprzedaży nowych komputerów z Windows 7 i Windows 8.1

Ostatni miesiąc sprzedaży nowych komputerów z Windows 7 i Windows 8.1

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 10/1/2016, 8:14 PM

Liczba odsłon: 2887

Windows 7 - według niektórych najlepszy Windows w historii - oraz nieco mniej popularny Windows 8.1 przestaną być instalowane na nowych PC od 31 października tego roku. Jest to związane z zapowiedzianymi etapami w cyklu życia tych systemów. Windows 7 funkcjonuje z rozszerzonym wsparciem od 2015 r., a utraci je w roku 2020. Podobnie jak każdy system w pewnym momencie przestaje otrzymywać aktualizacje (także bezpieczeństwa), tak również posiada datę końca sprzedaży w pakiecie OEM. Istnieje jednak kilka sposobów, by legalnie instalować starsze systemy na nowych zestawach PC!

źródło grafiki: http://windows7vswindows8.com

Choć podstawowe wersje Windows 7 od przeszło dwóch lat nie mogą być preinstalowane w zestawach PC, edycja Professional zyskała dodatkowy czas, który zakończy się wraz z ostatnim dniem października. To samo dotyczy systemu Windows 8.1. Jako że poruszamy się w obszarze legalności, wciąż istnieje kilka sposobów, by pozyskać nową maszynę i bez większych problemów uruchomić na niej Windows 7. Istnieje tu kilka sposobów:

  • Istniejące zasoby - dystrybutorzy wciąż będą wyprzedawać PC-ty z zainstalowanymi wcześniej starszymi wersjami Windows. Nie jest do końca jasne, jak długo po 1 listopada będzie istnieć taka oferta.
  • Możliwość downgrade'u - każda maszyna z Windows 10 Pro ma prawo zostać zdowngrade'owana do Windows 8.1 Pro lub Windows 7 Proffesional, a Microsoft gwarantuje jej wsparcie. Potrzebny jest wówczas nośnik z wybranym systemem, który następnie aktywujemy manualnie.
  • Własne obrazy - klienci korporacyjni z licencjami wolumenowymi, w skład których wchodzą prawa do używania obrazów systemu, będą mogli nadal z nich korzystać, by instalować preferowaną wersję Windows. Większym firmom mogą towarzyszyć w tym partnerzy OEM.
  • System Builder OEM - producenci Small PC, którzy korzystają z OEM System Builder, będą nadal budować i sprzedawać komputery ze starszymi systemami.
  • Samodzielne instalacje - podczas gdy Microsoft nie udostępnia już nowych kopii starszych systemów, posiadacze takich kopii mogą je instalować także na nowych PC-tach i korzystać z ostatnich czterech lat wsparcia.

Jak widzimy, mimo zakończenia pewnej fazy w cyklu życia Windows 8.1 i Windows 7, wciąż możliwe jest bezproblemowe przejście na te systemy lub zdobycie nowego komputera z wersją preinstalowaną. Już niebawem praktycznie wszystkie nowe maszyny od znanych producentów OEM będą sprzedawane z Windows 10, co dla niektórych firm - zwłaszcza korzystających ze starszego, niekompatybilnego oprogramowania - może być problematyczne.