OneDrive niebawem z funkcją odzyskiwania plików z dowolnego punktu

OneDrive niebawem z funkcją odzyskiwania plików z dowolnego punktu

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/15/2018, 3:20 AM

Liczba odsłon: 2141

Na wczorajszej konferencji Microsoft zapowiedział niesamowicie przydatną funkcję, którą zamierza niebawem wprowadzić do OneDrive. Znana jest na razie pod nazwę Files Restore i wiadomo o niej, że pozwoli użytkownikom dysku w chmurze przywrócić ich pliki z dowolnego punktu w przeszłości. Czym różni się to od istniejących sposobów odzyskiwania danych w OneDrive i w jakich sytuacjach z prezentowanej techniki będziemy mogli skorzystać?

Odzyskiwanie usuniętych plików w OneDrive

Wspomniana zapowiedź padła na niedzielnej prezentacji Stehpena L. Rose, senior product managera OneDrive dla Firm podczas SharePoint Saturday w San Diego (SPSSD). Files Restore w odróżnieniu od zwykłego przywracania plików z kosza różni się przede wszystkim czasem dostępności. W oficjalnej dokumentacji OneDrive czytamy, że "Jeśli do usługi OneDrive zalogowano się za pomocą konta Microsoft, elementy znajdujące się w Koszu są usuwane automatycznie po 30 dniach od momentu, w którym się tam znajdą. Jeśli Kosz jest pełny, najstarsze elementy zostaną automatycznie usunięte po upływie trzech dni. Jeśli zalogowano się za pomocą konta służbowego, elementy znajdujące się w Koszu są usuwane automatycznie po 93 dniach, chyba że administrator zmienił to ustawienie". Maksymalnie pliki w Koszu mogą być przechowywane przez 10 000 dni, jednak wciąż mówimy tu o Koszu. Innym sposobem odzyskiwania jest historia wersji - ta jednak przechowuje wersje plików tylko przez 30 dni.

Files Restore ma tymczasem umożliwiać odzyskanie plików bez ograniczeń czasowych. Tak wynika z informacji podanych przez Ryana Schoutena, MVP SharePoint, który nową funkcję zapowiedział na Twitterze: "Files Restore w OneDrive nadejdzie w najbliższych kilku tygodniach. Przywracaj pliki z dowolnego punktu. Świetne przy odzyskiwaniu [danych] po ransomware". Schouten wskazuje tu na realne zagrożenie, jakim jest ransomware, czyli ataki polegające na zaszyfrowaniu plików ofiary i żądaniu okupu. Gdy tworzymy kopie zapasowe w chmurze, pliki pozostają bezpieczne i można je odzyskać, nawet jeśli ich najnowsze wersje pozostały zmienione.

Na chwilę obecną nie wiadomo jeszcze, czy funkcja będzie dostępna dla wszystkich w OneDrive, czy tylko dla użytkowników OneDrive dla Firm. Dowiemy się tego zapewne w najbliższych tygodniach, o czym na pewno przeczytacie na łamach CentrumXP.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia