OneDrive Files Restore i Windows Defender wspólnie przeciwko ransomware

OneDrive Files Restore i Windows Defender wspólnie przeciwko ransomware

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
23:48
30.04.2018
0 komentarzy
829 wyświetleń

Na początku kwietnia OneDrive w Office 365 Home i Personal zyskał nieco nowych funkcji bezpieczeństwa, w tym możliwość przywracania wcześniejszych wersji plików np. po zaszyfrowaniu przez ransomware. Chodzi oczywiście o Files Restore, funkcję debiutującą w OneDrive dla Firm i od niedawna dostępną w wersji konsumenckiej. Ochrona przed utratą danych staje się tymczasem jeszcze dalej posunięta, a to za sprawą integracji z Windows Defender Antivirus.

OneDrive Files Restore

Jak wyjaśnia Microsoft, integracja OneDrive Files Restore z Windows Defender Antivirus ma zapewnić dodatkową ochronę przed złośliwym oprogramowaniem szyfrującym, identyfikując naruszenie (włamanie) i prowadząc użytkownika przez procesy naprawy szkód i odzyskiwanie plików. Dzięki temu nie ma konieczności spełniania żądań cyberprzestępców, jeśli zaszyfrowane pliki znajdowały się w OneDrive. Jak zatem działa połączenie obu usług? "Zapisywanie plików w OneDrive zapewnia dodatkową warstwę ochrony przed ransomware. Jeśli na twoim urządzeniu zostanie wykryte zagrożenie ransomware, program Windows Defender powiadomi Cię o zagrożeniu, pomoże usunąć ransomware z urządzenia i umożliwi skorzystanie z OneDrive Files Restore, aby przywrócić pliki w OneDrive do stanu, w jakim pozostawały przed atakiem. Data i godzina wykrycia ataku przez program Windows Defender zostaną wstępnie wybrane w funkcji przywracania plików, dzięki czemu proces będzie prosty i łatwy w użyciu" - wyjaśnia Microsoft.

OneDrive Files Restore

Proces odbywa się więc dwuetapowo. Najpierw, gdy Windows Defender wykryje ransomware, zostanie ono usunięte. Dowiemy się tego z powiadomienia. Następnie można rozpocząć proces przywracania plików, klikając owo powiadomienie. Otwiera się wówczas okno przywracania plików z domyślnie wybraną datą i godziną ataku. Po kliknięciu przycisku przywracania wszystkie zmiany naniesione na pliki od tego punktu na osi czasu zostaną cofnięte. Innymi słowy pliki odzyskują swoje wersje sprzed infekcji.

OneDrive Files Restore i integracja z Windows Defender są już dostępne dla użytkowników Office 365 Home, Office 365 Personal i OneDrive dla Firm. Funkcja działa jedynie z najnowszą aktualizacją Windows 10 April 2018 Update.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://techcommunity.microsoft.com/t5/OneDrive-Blog/OneDrive-Files-Restore-and-Windows-Defender-takes-ransomware/ba-p/188001

Polecamy również w kategorii Office 365

Komentarze

Skomentuj

Autor