Office 365 wkrótce z odświeżonym doświadczeniem użytkownika

Office 365 wkrótce z odświeżonym doświadczeniem użytkownika

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
18:16
13.06.2018
0 komentarzy
793 wyświetlenia

Wielkimi krokami zbliża się era Office 2019, tymczasem Microsoft wprowadza nowe user experience do Office 365. Są to zmiany kierowane praktykami użytkowników - chodzi o dostosowanie interfejsu pod względem kontekstu pracy i wyświetlanie tych jego elementów, które najlepiej pasują do bieżących zadań. Pierwsza fala tych zmian skupia się na wstążce, nowych kolorach i ikonach oraz na wyszukiwaniu.

Office 365

Aktualizacje, które tu zobaczymy, są "ekskluzywne dla Office.com i Office 365 - zawsze aktualnych wersji aplikacji i usług" Microsoftu. Nie wszystkie jednak zostaną zaaplikowane od razu. Microsoft tłumaczy, że nowy design będzie wdrażany przez najbliższe miesiące stopniowo i dla wybranych klientów (w tym Office Insiderów). UX stanie się ogólnodostępny dopiero po serii testów i poprawek. Tak czy inaczej już teraz możemy rzucić okiem na pierwsze zmiany w aplikacjach Word, Excel, PowerPoint i Outlook.

Pierwsza fala aktualizacji skupia się na trzech obszarach:

  • Uproszczona wstążka: zadaniem nowej wersji wstążki jest pomoc użytkownikom w skupianiu się na bieżących zadaniach i naturalnej współpracy z innymi. Pierwszą aplikacją, w której to zobaczymy, będzie Word. Zmiany są już widoczne dziś na Office.com, ale tylko dla wybranych użytkowników. Zmiany w Outlook zobaczą z kolei w przyszłym miesiącu Office Insiderzy. Choć wstążka będzie uproszczona i bardziej skupiona na kontekście, to użytkownicy, którzy wolą mieć zawsze pod ręką więcej funkcji, będą mogli rozszerzyć ją do klasycznego, trzypoziomowego widoku.
  • Nowe kolory i ikony: Microsoft zapowiada nowe kolory i ikony w aplikacjach. Ikony będą skalowalnymi grafikami, co oznacza, że będą prezentować się czysto na ekranach dowolnych rozmiarów. Zmiany mają zarówno zmodernizować UX, jak i uczynić je bardziej dostępnym. Nowe kolory i ikony pojawią się najpierw w webowej wersji Word na Office.com. Nieco później w tym miesiącu wybrani Office Insiderzy zaczną je widzieć w Word, Excel i PowerPoint dla Windows. W przyszłym miesiącu zmiany dotrą do aplikacji Outlook dla Windows, a w sierpniu do Outlook dla komputerów Mac.
  • Wyszukiwanie: wyszukiwanie stanie się ważniejszym elementem doświadczenia użytkownika, zapewniając dostęp do poleceń, zawartości i ludzi. Microsoft mówi też o funkcji "zero query search", czyli wyszukiwaniu bez jakichkolwiek zapytań. Wystarczy, że umieścimy wskaźnik myszy w polu wyszukiwania, a po chwili pojawią się rekomendacje oparte na AI i Microsoft Graph. Użytkownicy komercyjni mogą oglądać tę funkcję w akcji w Office.com, SharePoint Online i mobilnej aplikacji Outlook. Nowe doświadczenie wyszukiwania dotrze do klientów komercyjnych w aplikacji przeglądarkowej Outlook w sierpniu.

Microsoft chwali się tym, że nad zmianami układu i kosmetyki ściśle współpracował z klientami. Odpowiedzialny za to zespół "zbierał dane o tym, jak ludzie używają aplikacji, i zbudował prototypy, by przetestować nowe koncepty". Wczesne kompilacje zostały oddane do testów użytkownikom i zyskały przychylny feedback. Wygląda więc na to, że układ Office 365 coraz bardziej będzie dostosowywał się do preferencji użytkowników - nie odwrotnie.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/microsoft-announces-refreshed-user-experience-for-word-excel-powerpoint-and-outlook/

Polecamy również w kategorii Office 365

Komentarze

Skomentuj

Autor