Office 365 Education z nową aktualizacją funkcjonalną

Office 365 Education z nową aktualizacją funkcjonalną

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/23/2018, 2:19 AM

Liczba odsłon: 2184

Microsoft kontynuuje swoją ekspansję w sektorze edukacyjnym. Po wczorajszych zapowiedziach nowych, przystępnych cenowo laptopów dla uczniów przyszedł czas na aktualizację bezpłatnego dla uczniów i nauczycieli Office 365 Education. W pakiecie znalazło się kilkanaście nowych funkcji, a Microsoft poinformował o liczbach aktywnych użytkowników i stworzonych notesów zajęć.

Office 365 Education - Office za darmo dla uczniów i szkół

Zacznijmy od danych liczbowych. Microsoft podał do wiadomości, że w samym tylko bieżącym roku szkolnym utworzono już ponad 15 milionów Notesów zajęć, natomiast Narzędzia edukacyjne (Learning Tools) mają 7 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie. Po tych liczbach czas na nowości funkcjonalne. Większość z nich stanie się dostępna dla użytkowników Office 365 w najbliższych miesiącach, ale Office Insiderzy będą mogli zacząć je testować jeszcze w styczniu. Nowości dzielą się na kilka obszarów.

Narzędzia edukacyjne w Office 365

  • Dyktowanie w Office - funkcja pozwalająca wszystkim uczniom wprowadzać do komputera tekst za pomocą mowy. Funkcja dyktowania będzie dostępna w Word, Word Online, PowerPoint, Outlook Desktop, OneNote dla Windows 10 i OneNote Online. Wspieranych będzie ponad 9 języków.
  • Czytanie na głos - pozwoli usłyszeć zawartość wiadomości z jednoczesnym podświetleniem czytanego przez lektora słowa. Funkcja będzie dostępna w Outlook Desktop dla ponad 30 języków.
  • Czytnik immersyjny - narzędzia umożliwiające czytanie tekstu na głos, dzielenie tekstu na sylaby oraz zwiększanie odstępów między wierszami i literami. Czytnik immersyjny wspiera dodatkowe 10 języków i w tym roku wchodzi na więcej platform, w tym Word dla komputerów Mac, iPhone'a i Androida, Outlook Desktop oraz OneNote dla iPhone'a, iPada i komputerów Mac.

Nowe funkcje dla uczniów i nauczycieli

  • Wsparcie dla prac domowych - dzięki aplikacji Teams na telefony i tablety z systemem iOS lub Android uczniowie otrzymują dostęp do nadchodzących zadań poprzez powiadomienia. Nauczyciele mogą tworzyć nowe zadania, a także sprawdzać i wprowadzać zmiany w istniejących zadaniach. Poprawiono też funkcję wyszukiwania zadań na urządzeniach mobilnych.
  • Tłumaczenie na żądanie - uczniowie i nauczyciele wkrótce będą mogli korzystać z tłumaczeń na język, w którym porozumiewa się ich rozmówca, zarówno w czacie, jak i na kanale zespołu.
  • Analityka prac domowych - nauczyciele mogą śledzić zaangażowanie uczniów w czasie rzeczywistym. Funkcja pozwala szybko zobaczyć, kto obejrzał i zajął się swoją pracą.
  • Kody dostępu - oszczędzająca czas funkcja, pozwalająca po prostu zapraszać uczniów na zajęcia.
  • Ponowne użycie zespołu jako szablonu (Team as a Template) - nauczyciele mogą ponownie użyć istniejącego zespołu jako szablonu do stworzenia nowego zespołu. Pojawia się możliwość wyboru tego, co skopiować - np. kanały, karty, ustawienia zespołu, aplikacje, a nawet użytkownicy.
  • Klasyfikacja dziesiętna - wsparcie dla ocen w systemie dziesiętnym (1-10).

Nowe funkcje OneNote dla nauczycieli

  • Capita SIMS - wsparcie dla systemu informacji szkolnej (School Information Management System), rozpowszechnionego zwłaszcza w Wielkiej Brytanii.
  • Blokowanie stron - nauczyciele będą mogli blokować strony w Notesach zajęć, co porównać można z ustawieniem uczniowi praw tylko do odczytu, np. po wystawieniu oceny i udostępnieniu pracy do wglądu.
  • Interaktywne kalkulatory matematyczne - OneNote otrzymał wsparcie dla interaktywnych kalkulatorów Desmos, popularnych zwłaszcza wśród nauczycieli STEM.
  • Nowe naklejki - nowe, zabawne zestawy naklejek.

Na koniec Microsoft informuje o dalszych integracjach Microsoft Teams z PowerPoint i Microsoft Stream. Oznacza to m.in. możliwość tworzenia multimedialnej i wciągającej (zawierającej adnotacje, animacje i narracje audio/wideo) zawartości w PowerPoint, do której dodawać można quizy oparte na Microsoft Forms, a następnie publikować je na kanale Stream i udostępniać w Teams. Microsoft Stream będzie ponadto wyposażony w funkcję automatycznego tworzenia napisów w wideo, by były dostępne dla wszystkich odbiorców.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia