Nowy patent Microsoftu powstrzyma złodziei laptopów?

Nowy patent Microsoftu powstrzyma złodziei laptopów?

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
14:10
26.06.2017
0 komentarzy
1469 wyświetleń

Wiele współczesnych smartfonów chronionych jest specjalną metodą, która umożliwia ich wyczyszczenie po dokonaniu kradzieży. Dla potencjalnych złodziei jest to więc niezbyt atrakcyjny łup, bowiem tak potraktowanego urządzenia nie można już raczej odsprzedać. Do tej pory owa technologia chroniła jedynie telefony, jednak Microsoft zamierza rozszerzyć jej zasięg także na laptopy.

Po wielu miesiącach plotek i domysłów Microsoft zaprezentował nową kategorię urządzeń - Always Connected PC, czyli 'zawsze połączonych' komputerów opartych na układach ARM i działających pod kontrolą pełnej Dziesiątki. Kategoria jest innowacyjna głównie ze względu na bezprecedensowe połączenie architektur ARM i x86, co - jak widać na przykładzie omawianego tu patentu - niesie ze sobą jeszcze dalsze możliwości. Gigant z Redmond w swoim patencie sugeruje użycie tej samej technologii 'połączenia alarmowego', która pozwala użytkownikom telefonów zadzwonić pod numer alarmowy bez konieczności posiadania karty SIM. Tym samym kanałem można przetransmitować sygnał, który de facto uśmierca urządzenie, nawet jeśli jego obecny (w założeniu nieprawowity) właściciel wyłączył łączność poprzez usunięcie karty SIM.

eSIM w Windows 10. Źródło: Engadget

Jak głosi opis patentu, nawet jeśli urządzenie straciło możliwość nawiązywania zwykłych połączeń poprzez sieć komórkową, całkowite jej wyłączenie nadal jest możliwe - również za pośrednictwem tej samej sieci. Wprowadzenie takiej opcji przez Microsoft będzie prawdopodobnie wymagało zgodny każdego konkretnego operatora sieci.

Oczywiste korzyści dla prawowitych właścicieli (zablokowany laptop/smartfon nie przedstawia dla złodzieja specjalnej wartości) to tylko jedna strona medalu. Druga jest taka, że użytkownicy mogą być łatwo wyśledzeni, nawet jeśli nie łączą się z żadną siecią komórkową. Nie wiadomo jeszcze dokładnie, jakie będą konsekwencje implementacji tej technologii, niemniej jednak nazwa Always Connected PC wydaje się nabierać zupełnie nowego znaczenia...


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.neowin.net/news/microsoft-files-a-new-patent-to-stop-laptop-thieves

Polecamy również w kategorii Urządzenia

Komentarze

Skomentuj

Autor