Nowy ekran logowania w Windows 10: build 9888 i 9901

Nowy ekran logowania w Windows 10: build 9888 i 9901

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/6/2015, 1:57 PM

Liczba odsłon: 5515

Wyciekłe w zeszłym miesiącu buildy 9888 i 9901 wciąż odkrywają przed nami swoje tajemnice. Testerzy odkryli ostatnio sposób na aktywację nowego ekranu logowania, którego nie znajdziemy w 'oficjalnych' buildach (jak choćby 9879).

Nowy sposób logowania jest domyślnie wyłączony. Niemniej jednak, jeśli zainstalowaliśmy kompilację 9888 lub 9901, możemy go aktywować poprzez prosty trick w rejestrze:

  1. W menu Start wybieramy polecenie Run i wpisujemy regedit.exe.
  2. Przechodzimy do ścieżki HKEY_LOCAL_MACHINE> SOFTWARE> Microsoft> Windows> CurrentVersion> Authentication> LogonUI> TestHooks.
  3. Dwukrotnie klikamy klucz Threshold DWORD (32 Bit), by go otworzyć.
  4. Zmieniamy wartość z 0 na 1.
  5. Jeśli chcemy cofnąć operację, zmieniamy wartość klucza z powrotem na 0.

Nowy ekran logowania charakteryzuje zmieniony design, wliczając w to brak obrazu tła, elementy przezroczystości oraz ogólny minimalizm. Moduł godziny i daty został przeniesiony w lewy, górny róg ekranu. Należy też podkreślić, że nowa funkcjonalność nie została domyślnie włączona nie bez powodu. Jej odkrywca, niejaki ians18 wskazuje na pewne błędy i ograniczenia: "Po aktywacji nowego klucza logowania postanowiłem stworzyć drugie konto, by zobaczyć, jak będzie ono wyglądać. Niestety, kolejne konto uruchamia się poprzez automatyczne logowanie, nawet gdy kliknę opcję wylogowania, więc nie moę powrócić do głównego konta. By to naprawić, nadałem sobie prawa admina na drugim koncie. Następnie edytowałem wartość [rejestru], by powrócić do starego ekranu i zalogować się [na głównym koncie]. Dzięki temu mogłem w końcu zalogować się na pierwszym koncie i usunąć drugie."

Relacja użytkownika tłumaczy, dlaczego Microsoft postanowił głęboko ukryć nową funkcjonalność. Co ciekawe, w rejestrze pojawia się klucz o nazwie 'Threshold'. Czyżby pozostałość po wczesnej nazwie roboczej systemu? Tak czy inaczej, funkcjonalność powinna trafić do pełnej wersji systemu, gdy zostanie już dopracowana.