Nowości w działaniu Bluetooth w Windows 10

Nowości w działaniu Bluetooth w Windows 10

 Amadeusz Labuda
Amadeusz Labuda
12:58
18.01.2017
0 komentarzy
1987 wyświetleń

Microsoft zapowiedział współpracę z dwoma największymi producentami smartwatchów w kwestii rozwoju technologii Bluetooth. Chodzi nie tylko o usprawnienie działania tej technologii, lecz również o dodanie nowych funkcji do tych już istniejących. Najbardziej wyczekiwaną z nich jest możliwość otrzymywania powiadomień na smartwatche.

Działanie GATT

Najbliższa większa aktualizacja Windows 10 przyniesie sporo zmian dotyczących technologii Bluetooth. Ulepszeniu ma ulec jakość dźwięku transmitowanego tą metodą, zaś urządzenia peryferyjne mają zyskać możliwość przykładowo zarządzania połączeniami. Ponadto urządzenia do poprawnego działania nie będą wymagały już parowania. Jak dokonano tak sporych zmian? Otóż na chwilę obecną smartfony oraz komputery działają jako urządzenia klienckie, odpytujące urządzenie traktowane jako serwer. W praktyce oznacza to, iż urządzenia takie jak smartwatche nie są w stanie otrzymywać powiadomień, gdyż stały obieg informacji na zasadzie klient-serwer nie jest ku temu wystarczający. Dzięki dodaniu do Windows 10 opcji serwera GATT sytuacja ta ulegnie zmianie, gdyż komputer/smartfon będzie w stanie zmieniać swą rolę pomiędzy klient/serwer, gdy zajdzie taka potrzeba. Umożliwi to także sterowanie rozmaitymi funkcjami Windows za pomocą urządzeń peryferyjnych.

Zmiany zaistniałe w korelacji Windowsa 10 z technologią Bluetooth z pewnością przyczynią się do dalszego rozwoju tej technologii oraz gadżetów na niej opartych. Kto wie, może już niedługo będziemy mogli uruchomić komputer i odtworzyć ulubioną muzykę przy użyciu smartwatcha, wchodząc do domu.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://blogs.windows.com/buildingapps/2017/01/13/new-bluetooth-features-in-creators-update-gatt-server-bluetooth-le/#.WHlK6Ys3hzU.twitter#liTVFRAIVWgS3aGC.97

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

Skomentuj

Autor