Nowe regiony Azure i ogólna dostępność Azure IoT Edge

Nowe regiony Azure i ogólna dostępność Azure IoT Edge

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
22:53
02.07.2018
2 komentarze
412 wyświetlenia

Microsoft inwestuje w infrastrukturę chmury m.in. poprzez tworzenie nowych regionów Azure. Jest ich już 54, a najnowszym z nich są Chiny. Na początku zeszłego roku zastanawialiśmy się, czy Azure zdoła wybić się w Państwie Środka. Dziś z większą pewnością można na to pytanie udzielić odpowiedzi twierdzącej. Microsoft ogłosił ponadto ogólną dostępność Azure IoT Edge oraz nowości spod szyldu big data.

Microsoft Azure - regiony

Na początku zeszłego roku szef Microsoft Asia snuł plany o wkroczeniu z Azure bezpośrednio na rynek chiński. Mówiło się o sporym zapotrzebowaniu na cyfryzację i wielu innowatorach w regionie, a także bazujących na technologii inicjatywach rządowych. Chiny uznano za dobry grunt na stworzenie regionu Azure i ostatecznie wysiłki przyniosły efekt. "Dziś rozszerzamy obecność Azure na Chiny, jeden z najbardziej dynamicznych rynków chmurowych na świecie, wraz z dwoma dodatkowymi regionami już ogólnodostępnymi" - obwieścił Mark Russinovich, CTO w Microsoft Azure. Microsoft był pierwszym międzynarodowym dostawcą chmury w Chinach w roku 2014 (poprzez partnerstwo z 21Vianet), a ta zapowiedź podwaja dostępną tam liczbę regionów Azure. Skorzystają z nich działające w Chinach międzynarodowe korporacje, w tym Adobe, Coke, Costco, Daimler, Ford, Nuance, P&G i Toyota, które wybrały Azure. Microsoft dodał też nowe strefy dostępności Azure (Azure Availability Zones). Strefa w Holandii stała się ogólnodostępna, dołączając do Iowa i Paryża.

Microsoft ogłosił ponadto ogólną dostępność Azure IoT Edge. "W ciągu następnych 10 lat prawie każde z naszych codziennych urządzeń i wielu nowych urządzeń będzie połączone. Urządzenia te staną się tak 'mądre', że będą mogły napędzać zaawansowane algorytmy, które pomogą im widzieć, słyszeć, myśleć, prognozować i nie tylko, bez zależności od chmury 24/7" - tłumaczy dalej Russinovich, przenosząc ciężar zaawansowanych obliczeń na stronę urządzeń końcowych. "To jest właśnie intelligent edge i to zdefiniuje następną falę innowacji w tym, jak podchodzimy do światowych problemów: dystrybucji zasobów jak woda i ropa, wzrost produkcji i jakości żywności oraz odpowiadanie na katastfory naturalne". Azure IoT Edge zostało po raz pierwszy zapowiedziane na konferencji Build 2017, a na jej tegorocznej edycji zobaczyliśmy kolejne próbki możliwości.

Ostatnia z nowości dotyczy - jak twierdzi Microsoft - wejścia na nowy poziom w analizie big data. W fazę poglądową weszło wysoce skalowalne, wysoce wydajne i efektywne pod względem kosztów rozwiązanie o charakterze data lake - Azure Data Lake Storage Gen 2. W fazę ogólnej dostępności weszła z kolei Azure Data Factory - hybrydowa integracja danych (ETL).


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://azure.microsoft.com/en-us/blog/microsoft-from-geekwire-cloud-tech-summit-new-azure-innovations-will-advance-the-intelligent-cloud-and-intelligent-edge/

Polecamy również w kategorii Microsoft Azure

Komentarze

  • Pawel 00:33 03.07.2018

    Ile jest już regionów w Europie?

  • Krzysztof Sulikowski 00:37 03.07.2018

    Dostępnych jest 8. Można to na bieżąco monitorować na stronie <a href="https://azure.microsoft.com/en-us/global-infrastructure/regions/" target="_blank">Azure Regions</a>

Skomentuj

Autor