Nowe funkcje biznesowe w Windows 8.1

Nowe funkcje biznesowe w Windows 8.1

Autor: Marcin Paradowski

Opublikowano: 9/11/2013, 12:00 AM

Liczba odsłon: 18642

Po niespełna roku od premiery Windows 8, którego głównym celem miało być podniesienie komfortu pracy do nowego poziomu, 18 października na rynku zadebiutuje system Windows 8.1, wyposażony w nowe funkcje w zakresie zarządzania, mobilności i bezpieczeństwa. Przyjrzeliśmy się mu nieco i w poniższym artykule postaramy się przybliżyć Wam niektóre nowe lub zaktualizowane funkcje, jakie trafią w ręce administratorów i specjalistów IT wraz z jego premierą.

Rozszerzenia Bring Your Own Device (BYOD)

Wraz ze wzrostem popularności zasady BYOD, Microsoft postanowił wzbogacić system Windows 8.1 o nowe rozwiązania wspomagające administratorów IT we wdrażaniu jej w ich przedsiębiorstwach.

Dostęp Workplace Join

Jeśli komputer Windows 8 był podłączony do domeny, jego użytkownik mógł wówczas uzyskać dostęp do zasobów korporacyjnych, zaś zespół IT był w stanie zarządzać takim komputerem za pomocą zasad grupy i innych mechanizmów. Workplace Join pozwala na kompromis między pełnym a zablokowanym dostępem do zasobów przedsiębiorstwa, zezwalając przy tym na pracę użytkownika na wybranym przez niego laptopie czy smartfonie. Od teraz administratorzy IT będą mieć większą kontrolę nad udostępnianymi zasobami, mogąc przydzielić część z nich do zarejestrowanego przez użytkownika urządzenia.

Foldery robocze

Foldery robocze pozwalają użytkownikowi na synchronizację danych pomiędzy jego urządzeniem a należącym do niego, zlokalizowanym w firmowym centrum danych folderem. Sam proces synchronizacji jest już zintegrowany z systemem plików, podczas gdy w Windows 8 w celu uzyskania dostępu do współdzielonych zasobów wymagane było podłączenie urządzenia do domeny. Warto też wspomnieć, że administrator będzie mógł wymusić pewne zasady Dynamic Access Control na synchronizowanym udziale, włącznie z wymuszeniem użycia Workplace Join.

Zarządzanie urządzeniami mobilnymi

Dzięki rejestracji urządzeń z wykorzystaniem usługi Windows Intune, użytkownicy uzyskują dostęp do firmowego portalu, stanowiącego łatwe i spójne środowisko dostępowe do wykorzystywanych w przedsiębiorstwie aplikacji i danych, umożliwiając im przy tym zarządzanie ich własnymi urządzeniami. Administratorzy mają teraz do dyspozycji lepsze zasady zarządzania urządzeniami Windows RT, a komputerami Windows 8.1 mogą zarządzać jak urządzeniami mobilnymi, bez potrzeby wdrażania w tym celu osobnego klienta zarządzania.

Web Application Proxy

Web Application Proxy to nowa usługa roli Windows Server Remote Access. Pozwala ona na publikowanie dostępu do zasobów firmowych, egzekwowanie wielopoziomowego uwierzytelniania, a także na stosowanie warunkowej polityki dostępu w celu sprawdzenia zarówno tożsamości użytkownika, jak i danego urządzenia.

Drukowanie poprzez Wi-Fi lub z użyciem NFC

Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń obsługujących technologię bezprzewodową NFC. Właśnie dlatego jej obsługa została wprowadzona do nadchodzącego systemu Windows 8.1. Umożliwi ona chociażby drukowanie bez konieczności podłączania urządzeń do sieci internetowej w danym przedsiębiorstwie. Z kolei funkcja Wi-Fi Direct Printing pozwoli na utworzenie sieci peer-to-peer między urządzeniem z Windows 8.1 a drukarką i drukowanie bez konieczności instalowania sterowników.

Mobilność

Windows 8.1 to także kilka usprawnień w zakresie mobilności, które jeszcze bardziej ułatwiają komunikację poszczególnych urządzeń.

Windows To Go

Dla technologii Windows To Go sklep Windows Store będzie w Windows 8.1 domyślnie włączony. Dzięki temu użytkownicy - już na dowolnej liczbie komputerów - będą mogli pracować w środowisku skonfigurowanym w sposób najbardziej dla nich optymalny, z możliwością kupowania i instalowania aplikacji pochodzących ze Sklepu.

Broadband Tethering

W przypadku ograniczonego dostępu do bezprzewodowego internetu użytkownicy Windows 8.1 będą mogli zamienić swój komputer lub tablet w punkt dostępowy dla innych urządzeń.

VPN

Obie wersje Windows 8.1, edycja PC oraz RT, oferują większe wsparcie dla sieci VPN z możliwością automatycznego nawiązywania tego typu połączeń. Działanie użytkownika będzie się ograniczało wyłącznie do pojedynczego kliknięcia w celu zalogowania. Funkcja ta będzie dostępna dla skrzynek VPN dostarczanych zarówno przez Microsoft jak i przez innych producentów.

Bezpieczeństwo

W najnowszej wersji systemu Windows nie zabrakło także nowych i ulepszonych systemów zabezpieczeń, dzięki którym firmowe dane będą jeszcze bezpieczniejsze niż do tej pory.

Internet Explorer 11

Jeśli mówimy o systemie Windows to nie możemy w żaden sposób pominąć przeglądarki internetowej, która jest jego integralną częścią. W najnowszej wersji Internet Explorera użytkownicy otrzymają szybsze wczytywanie stron, możliwość przeglądania ich obok siebie, rozszerzone i przypinane powiadomienia stron czy synchronizację ustawień aplikacji, zakładek oraz ulubionych pomiędzy wszystkimi komputerami z Windows 8.1.

Ochrona antywirusowa i przeciw złośliwemu oprogramowaniu

Windows Defender, czyli darmowe rozwiązanie Microsoftu zwalczające wirusy będzie także monitorować zachowania sieci, wykrywając i zatrzymując dzięki temu szkodliwe oprogramowanie. Również Internet Explorer 11 będzie skanować binarne rozszerzenia, np. ActiveX, używając rozwiązania przeciw szkodliwemu oprogramowaniu w celu zablokowania złośliwego kodu przed wykonaniem.

Szyfrowanie urządzeń

Funkcja szyfrowania urządzeń znana z Windows RT i Windows Phone 8 jest teraz dostępna we wszystkich wersjach systemu Windows. Domyślnie jest ona włączona, a na jednostkach SKU Pro i Enterprise można ją dodatkowo wzmocnić ochroną zapewnianą przez BitLocker. Urządzenia konsumentów są automatycznie szyfrowane i chronione w przypadku korzystania z konta Microsoft.

Ulepszona biometryka

Wszystkie edycje Windows będą zoptymalizowane pod kątem uwierzytelniania z wykorzystaniem urządzeń biometrycznych, i to w każdym możliwym miejscu systemu (logowanie, zdalny pulpit, Kontrola konta użytkownika, itp.). Wspierane będą także nowe czytniki linii papilarnych, dokonujące skanowania poprzez dotyk. Jako że zawierają one także mechanizm sprawdzania żywotności, nie będzie możliwe posłużenie się sztucznym, np. silikonowym palcem.

Blokada urządzenia

Funkcja Assigned Acces w Windows 8.1 z pewnością przyda się w niejednym środowisku pracy. Dzięki niej na danym komputerze można wymusić obsługę tylko wybranych aplikacji, upewniając się, ze komputer używany jest zawsze w przeznaczonym dla niego celu.

Zaktualizowany Modern UI

Rozruch do pulpitu

Jedną z najczęściej negatywnie ocenianych nowości w Windows 8 był brak pulpitu tuż po zalogowaniu, gdzie zamiast niego użytkownicy otrzymują nowy ekran Start. W przypadku Windows 8.1 sytuacja uległa zmianie - przywrócony został rozruch do pulpitu, który pamiętamy jeszcze z czasów Windows 95. Warto też wspomnieć o jeszcze jednej ważnej rzeczy, której sporej części użytkowników brakowało w Windows 8 - przycisk Start. Wróci on na swoje dawne miejsce, jednak nie będzie wywoływał dawnego Menu Start, a jedynie wspomniany ekranu Start.

Więcej aplikacji na ekranie

Jedną z nowości jakie pojawiły się wraz z Windows 8 są aplikacje pełnoekranowe Modern UI. Do tej pory możliwe było używanie jednocześnie dwóch aplikacji Modern UI lub też kombinacji Modern UI i aplikacji klasycznej. W Windows 8.1 będzie można pracować na maksymalnie trzech lub czterech aplikacjach jednocześnie, w zależności od rozdzielczości ekranu.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o użytkownikach korzystających w codziennej pracy z klawiatury i myszy. Również i w tym zakresie możliwości systemu Windows zostały usprawnione - zwłaszcza w obszarze pulpitu i ekranu startowego.