Nieoficjalne "remedium" na problemy z Windows 10 może bardziej zaszkodzić

Nieoficjalne "remedium" na problemy z Windows 10 może bardziej zaszkodzić

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
18:54
20.08.2016
0 komentarzy
2231 wyświetlenie

Anniversary Update jest od początku miesiąca stopniowo udostępniane użytkownikom Windows 10 z całego świata. Jako że mowa o bardzo dużej, a wręcz przełomowej aktualizacji, wraz z nowościami funkcjonalnymi w parze idą problemy. Jednym z najbardziej dokuczliwych jest prawdopodobnie ten z całkowicie zawieszającym się komputerem w trakcie instalacji. By aktualizacja przebiegała i funkcjonowała bez przeszkód, powstało nieoficjalne narzędzie o nazwie 'Windows Self-Healing Tool'. Krąży ono po dziesiątkach portali technologicznych, uchodząc za lekarstwo na niepoprawne funkcjonowanie systemu. Okazuje się, że program niekoniecznie jest tym, za co mają go niektórzy użytkownicy.

Jak wynika z raportu ZDNet, 'Windows Self-Healing Tool' nie tylko nie rozwiązuje żadnych problemów z Windows 10 Anniversary Update, ale również nie jest przeznaczone dla użytkowników końcowych. Program rzeczywiście powstał w Microsoft, jednak - nawet jako narzędzie do użytku wewnętrznego - nie jest on funkcjonalny. Z raportu wynika, że plik wykonywalny programu był rozwijany przez 'Microsoft Mobile Oy' w 2015 r., a dziś praktycznie nikt z niego w firmie nie korzysta. Jest to więc dość przestarzałe oprogramowanie, które nie ma nic wspólnego z Anniversary Update.

W oknie aplikacji możemy dostrzec komunikaty o naprawie systemu, jednak bez odniesień do Anniversary Update, które ukazało się wiele miesięcy po skompilowaniu narzędzia. Choć 'Windows Self-Healing Tool' można było pobrać z serwerów Microsoft, narzędzie nie zyskało autoryzacji ze strony Windows Support. Jaki jest więc sens jego istnienia? Wygląda na to, że narzędzie uruchamia kilka skryptów w PowerShell i automatyzuje proces resetowania urządzenia z Windows 10. Przypomina to nieco działanie Device Recovery Tool dla telefonów z Windows 10 Mobile/Windows Phone 8.1.

Z innego raportu opublikowanego z kolei przez Pureinfotech wynika, że 'Windows Self-Healing Tool' miało być polecone przez Microsoft Support jednemu z użytkowników programu Insider o pseudonimie MarkMazzetti. Po jego uruchomieniu podobno zniknął problem z zawieszającym się Surface Bookiem, ale na ekranie zaczęły pojawiać się losowe artefakty. Czy tak było rzeczywiście? Tego nie wiadomo, niemniej jednak zalecalibyśmy dozę sceptycyzmu.

Jeśli zaś chodzi o problemy z Anniversary Update, a w szczególności z zawieszającym się systemem, nie istnieje jeden sposób, który działa zawsze i na wszystkich urządzeniach. Wynika to z niezliczonej ilości możliwych konfiguracji sprzętowych i kwestii zgodności oprogramowania. Jeśli udało się wam już pobrać AU i natrafiliście na problemy, sugerujemy zapoznać się z naszym poradnikiem - Problemy z Windows 10 Anniversary Update? Sprawdź, jak je rozwiązać. Opisaliśmy w nim jedynie te metody, które opierają się na sprawdzonym oprogramowaniu i nie są w stanie zaszkodzić.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/unauthorized-windows-self-healing-tool-app-could-cause-more-harm-than-good

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

Skomentuj

Autor