Nieoficjalna łatka zapewnia wsparcie dla nowszych procesorów w Windows 7 i 8.1

Nieoficjalna łatka zapewnia wsparcie dla nowszych procesorów w Windows 7 i 8.1

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
15:33
19.04.2017
1 komentarz
1654 wyświetlenia

Na początku zeszłego roku Microsoft zapowiedział, że nie będzie wspierał nowszych podzespołów w starszych systemach operacyjnych. Zapowiedź weszła z życie kilka dni temu, na skutek czego Windows 7 i Windows 8.1 przestały otrzymywać aktualizacje przy korzystaniu z najnowszych generacji procesorów Intel i AMD. Innymi słowy, jeśli na pokładzie naszego PC-ta oprócz wspomnianych systemów znajduje się Kaby Lake lub Ryzen, możemy pożegnać się z łatkami i aktualizacjami bezpieczeństwa... a przynajmniej tak głosi oficjalna wersja.

Użytkownicy, którzy chcieliby jednak łączyć najnowszej generacji sprzęt z nieco starszymi (ale wciąż wspieranymi!) systemami, z takiego obrotu spraw byli nie do końca zadowoleni. Powstał więc sposób, by te ograniczenia obejść. Użytkownik serwisu GitHub o nicku Zeffy przetestował cztery skrypty basha po aktualizacjach z kwietniowego Patch Tuesday. Pliki te są łatkami dla systemowych plików DLL, które "przekonują" Windows, że obecny w komputerze procesor jest nadal wspierany. W rezultacie użytkownik będzie nadal otrzymywał wszelkie aktualizacje.

Jak dowiadujemy się z pliku README, łatkę udało się opracować z zastosowaniem inżynierii wstecznej na niedawnej aktualizacji KB4012218 i po porównaniu jej z aktualizacjami będącymi już wcześniej w systemie. Analiza porównawcza pozwoliła Zeffy'emu odnaleźć winowajców. Są to funkcje "IsCPUSupported(void)" oraz "IsDeviceServiceable(void)". To one opowiadają za blokadę aktualizacji przy nowych procesorach. Skrypty, o których pisaliśmy wcześniej, zamieniają wartość tych funkcji na "1", co Windows rozumie jako "wspierany CPU".

Więcej szczegółów, jak też i same pliki do pobrania znajdziemy na koncie Zeffy'ego w serwisie GitHub. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by samemu zainstalować łatki, jednak nie jest to oficjalne wydanie (a nawet coś dokładnie odwrotnego wobec zamierzeń Microsoftu), dlatego robimy to wyłącznie na własną odpowiedzialność.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.neowin.net/news/custom-patch-bypasses-update-block-for-windows-7-81-pcs-with-newest-generation-processors

Polecamy również w kategorii Windows 7

Komentarze

  • ja 17:04 05.05.2017

    czy to warto instalowac ???

Skomentuj

Autor