Nieoczekiwany wzrost popularności Windows 7 wśród graczy Steam

Nieoczekiwany wzrost popularności Windows 7 wśród graczy Steam

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
23:56
03.11.2017
1 komentarz
1244 wyświetlenia

Udział Windows 10 na rynku systemów operacyjnych rósł od początku w tempie bijącym na głowę wszystkie wcześniejsze wersje Okienek, a szczególnie upodobali go sobie gracze. W połowie tego roku, gdy ogólny udział Dziesiątki wynosił około 25%, na platformie Steam był on dwukrotnie wyższy. Rekordowe 50,33%, które udało się uzbierać Windows 10 64-bit, zaczęło się jednak nieoczekiwanie kurczyć. Najwięcej ugrał na tym Windows 7.

Wyniki październikowej Ankiety dotyczącej sprzętu i oprogramowania Steam pokazują jasno, że Windows 7 przeżywa wśród graczy prawdziwy renesans. Po blisko dwóch latach rosnących udziałów Dziesiątki to całkowicie nieoczekiwany zwrot. O ile w przypadku jednego miesiąca można by spodziewać się błędu statystycznego, o tyle w tym przypadku tendencja była wyraźnie widoczna i postępowała z miesiąca na miesiąc. Zaczęło się to mniej więcej w sierpniu tego roku, a już we wrześniu Windows 10 spadł na drugie miejsce i zaczął gwałtownie tracić na popularności.

Steam

Jak wynika z ostatniego raportu Steam, jedynym systemem z rodziny Okienek, który zaliczył wzrost, jest Windows 7 64-bit (+22,59%). Najwięcej stracił rzecz jasna Windows 10 64-bit (-17,14%). Ogólny udział Windows wzrósł z kolei o 1,44%, oczywiście kosztem MacOS (-1,14%) i Linuksa (-0,25%). Dziś najnowsza odsłona okienek ma tylko 28,23% udziałów wśród graczy Steam i prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu spadną one do 25%. Dokładne dane możecie zobaczyć w tabeli poniżej.

Steam

Czym tłumaczy się tak nieoczekiwaną zmianę? Niektórzy sugerują, że być może Windows 10 odstręcza graczy błędami związanymi ze współczynnikiem fps i kłopotami z wydajnością, które miały stać się udziałem Creators Update. Pojawiły się jednak jeszcze inne spostrzeżenia - w zestawieniu języków pierwsze miejsce zajął uproszczony chiński, który podskoczył o 26,83% i zyskał udział rzędu 56,37%. Dla porównania - język angielski ma tylko 21,24%, a rosyjski - 6,20% udziałów. Jednocześnie zdrowy wzrost zaliczyły karty oparte na DirectX 12. Jak dokładnie wpłynęło to na sytuację z Windows 7/Windows 10 na Steamie? Na razie trudno o rzeczowe analizy, choć liczymy, że sytuacja stanie się klarowna.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://store.steampowered.com/hwsurvey/

Polecamy również w kategorii Windows 7

Komentarze

  • Aleks 18:01 05.11.2017

    Myślę, że może być to spowodowane ostatnia duza aktualizacja win10. Ludzie którzy robili upgrade z Win 7 i później mieli Win 10 robili reinstal i nie wiedząc jak wgrac 10, to instalowali Win7. Co by się zgadzało ze jeden traci a drugie zyskuje

Skomentuj

Autor