Niebawem utrzymanie nieaktywnych skrzynek pocztowych stanie się płatne

Niebawem utrzymanie nieaktywnych skrzynek pocztowych stanie się płatne

 Amadeusz Labuda
Amadeusz Labuda
13:10
02.10.2017
0 komentarzy
2585 wyświetleń

W każdej większej firmie administratorzy infrastruktury IT muszą borykać się z pewnym problemem – rotacją pracowników. Każda kolejna osoba dołączająca do organizacji wymusza utworzenie kolejnego konta, skrzynki pocztowej oraz innych elementów. Nie mniej pracy jest, gdy ktoś z firmy odchodzi - konieczne jest wtedy m.in. ustanowienie odpowiednich przekierowań przychodzących wiadomości mailowych. Pojawia się również kolejny kłopot – co zrobić z nieużywaną już skrzynką pocztową? Zazwyczaj nie kasuje się ich od razu. Jest tak dlatego, że często znajdują się na nich wręcz tony dokumentacji firmowej, do której dostęp może okazać się w przyszłości potrzebny. W przypadku Office 365 sprawa nie jest zbyt skomplikowana, bowiem administratorzy mają możliwość przekształcenia ich w nieaktywne skrzynki pocztowe (Inactive Mailboxes). Dotychczas było to darmowe, jednak w niezbyt odległej przyszłości ma się to zmienić – niestety żadna data nie jest obecnie znana.

Nieaktywne skrzynki pocztowe niebawem staną się płatne

Krótko przed rozpoczęciem wydarzenia Microsoft Ignite 2017 jeden z brytyjskich portali, Bytes, poinformował o tym, że gigant z Redmond niebawem wprowadzi wymóg posiadania odpowiednich licencji dla nieaktywnych skrzynek pocztowych, występujących pod nazwą Exchange Online Inactive User. Ich orientacyjny koszt szacuje się na około 1 dolara miesięcznie. Nie jest to jednak nieczyste zagranie ze strony Microsoftu – koniec końców utrzymanie przestrzeni magazynowej w chmurze również generuje koszty. Zmiany miały pierwotnie nastąpić 1 października, ale Microsoft postanowił najpierw wybadać grunt, którego dotyczy zmiana. W efekcie na chwilę obecną wprowadzenie wymogu posiadania odpowiedniej licencji zostało wstrzymane, jednak nie wiadomo, jak długo potrwa ten stan.

Oczywiście konieczność wykupienia odpowiednich licencji nie będzie dotyczyła organizacji działających na zasadach on-premises, bowiem korzystają one z własnej przestrzeni magazynowej.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.petri.com/no-licenses-office-365-inactive-mailboxes

Polecamy również w kategorii Office 365

Komentarze

Skomentuj

Autor