Nie spodobał Ci się Windows 10? Wróć do poprzedniego systemu

Nie spodobał Ci się Windows 10? Wróć do poprzedniego systemu

 Krzysztof Kapustka
Krzysztof Kapustka
20:26
30.07.2015
8 komentarzy
7862 wyświetlenia

O tym, czego możemy spodziewać się po nowym systemie Windows wiedzieliśmy już w zasadzie od stycznia. Dwa dni temu Windows 10 został publicznie udostępniony w końcowej, a właściwie początkowej (Windows to teraz usługa) wersji i możemy go już w pełni i bez większych obaw przetestować sami na fizycznych komputerach. Windows 10 to jednak nie tylko szereg rozmaitych nowości, ale też liczne zmiany w dotychczasowych funkcjach i komponentach systemu, które nie koniecznie muszą przypaść nam go gustu. Na szczęście Ci, którzy żałują, że dokonali uaktualnienia z Windows 7 lub Windows 8.1 mogą dokonać powrotu do poprzedniej wersji systemu.

Co prawda ciężko jest uwierzyć, że dostępny zupełnie za darmo produkt, który w tej właśnie cenie Microsoft obiecuje na bieżąco aktualizować i rozwijać przez najbliższych kilka lat może się komuś wydać gorszy niż kilkuletnie już systemy operacyjne o mocno zbliżonej funkcjonalności, to jednak mimo wszystko firma zadbała również i o takich klientów. W czasie 30 dni od dokonania aktualizacji Windows 7 lub Windows 8.1 do Windows 10 wszyscy mamy możliwość cofnięcia się do poprzedniej wersji systemu. To właśnie z tego powodu po dokonaniu uaktualnienia pliki naszego starego systemu nadal trzymane są na dysku, zajmując przy tym sporą ilość miejsca.

Proces przywracania systemu do stanu sprzed aktualizacji do Windows 10 jest bardzo prosty. Aby tego dokonać, należy przejść do ustawień komputera (menu Start > Ustawienia), przejść do sekcji Aktualizacja i zabezpieczenia, po czym wybrać z listy po prawej kategorię Odzyskiwanie. Z jej poziomu w środkowej części okna widnieć będzie sekcja zatytułowana Wróć do systemu Windows 7 lub Wróć do systemu Windows 8.1, w zależności od wersji systemu, z której dokonaliśmy uaktualnienia. Jak możemy zauważyć w opisie tej opcji, jest ona dostępna jedynie przez miesiąc po uaktualnieniu do systemu Windows 10.

Aby rozpocząć proces przywracania systemu, wystarczy kliknąć przycisk Rozpocznij. Zostaniemy poproszeni o wskazanie powodu, dla którego chcemy dokonać powrotu na starszy system operacyjny. Wybieramy stosowną odpowiedź, klikamy Dalej i na koniec potwierdzamy chęć przywrócenia systemu. Akcja przywracania nie powinna potrwać więcej niż godzinę, a w większości przypadków powinno to być tylko kilkanaście minut. Po zakończeniu procesu, w zależności od tego, jakie akcje zostały podjęte w ramach uaktualnienia do Windows 10, może zajść konieczność ponownej instalacji wybranych programów.

Jeśli z jakichś powodów nie zdążycie się zdecydować, który system chcecie sobie zostawić, a po upływie tych 30 dni opcja powrotu na poprzedni system bezpowrotnie zniknie, chcąc powrócić do Windows 7 lub Windows 8.1 będziecie musieli skorzystać z (miejmy nadzieję) przygotowanej przez siebie wcześniej kopii zapasowej lub dokonać instalacji poprzedniego systemu od zera.


Jeśli jednak podkuszeni chęcią odzyskania zajętej przestrzeni na dysku usunęliście pliki poprzedniej instalacji Windows, nie będziecie mogli dokonać powrotu przy użyciu omawianej tu opcji.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

 • Edgar 22:25 30.07.2015

  U mnie ciągle pozostała ukryta partycja Recovery z Win8.1.

 • _Zdzich 20:51 31.07.2015

  Ja wróciłem bo po instalacji były na starcie systemu BSOD"y CRITICAL_PROCESS_DIED https://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/hardware/ff560358%28v=vs.85%29.aspx

 • re 22:19 31.07.2015

  spodobał się, po aktualizacji czysta instalka, nawet o klucz nie pyta, aktywacja bezproblemowa, system zajmuje 18 GB...

 • Jan 16:57 03.08.2015

  Czy po aktualizacji do Windows 10 i późniejszym zainstalowaniem go na czysto nadal można wrócić do poprzedniego systemu?

 • Remigiusz Kowalczyk 19:28 21.09.2015

  Chcę przywrócić poprzedni system

 • x 22:00 24.10.2015

  program jest uciążliwy

 • ja 22:11 23.12.2015

  u mnie w zakładce Odzyskiwanie ciągle widnieje opcja przywracania do Windows8.1,a minęło już ponad 4 miesiące. Jak klikam na przywróć to pisze że nie mogę bo nie ma już windows.old, i to jest ok,ale czemu ciągle widzę ten przycisk powrotu? Może przez to nie chce mi pobrać w windows update nowej kompilacji 1511. Ktoś coś wie , jak się pozbyć tego przycisku powrotu?

 • luis 21:23 10.01.2016

  tez tak mam cos mozna zaradzić?

Skomentuj

Autor