Nawet bez Creators Update starsze maszyny będą wspierane do 2023 r.

Nawet bez Creators Update starsze maszyny będą wspierane do 2023 r.

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
13:46
20.07.2017
1 komentarz
1359 wyświetleń

Brak wsparcia Creators Update dla serii starszych procesorów Intel "Clover Trail" Atom to rzecz teoretycznie znana już od kwietnia, tym niemniej w ostatnich dniach temat został ponownie podchwycony. Kwestia braku kompatybilności stała się ostatecznie faktem. Co to oznacza dla właścicieli netbooków ze wspomnianymi układami? Wiadomość jest (przynajmniej po części) dobra - choć dalsze aktualizacje po Anniversary Update są niemożliwe, Windows 10 nadal będzie otrzymywał aktualizacje bezpieczeństwa.

Posiadacze komputerów z procesorami Intel Atom Z2760, Z2520, Z2560 i Z2580, o ile swoje maszyny z lat 2012-2013 zaktualizowali do Windows 10, będą musieli zatrzymać się maksymalnie na Anniversary Update. Szacuje się, że tabletów i hybrydowych PC z "Clover Trail" sprzedano wówczas co najmniej 10 milionów. Nie jest jasne, ile z nich pozostaje w użytku do dzisiaj, jednak dla ich użytkowników kwestia posiadania aktualnego systemu może mieć znaczenie krytyczne. Co więc w przypadku, gdy nasz sprzęt nie załapie się na Creators Update i dalsze wersje Windows 10? Mimo braku zgodności z nowszymi wersjami Windows 10 oferuje specyficzny model wsparcia, także dla starszych maszyn. Chodzi oczywiście o Windows as a Service (WaaS). Co może on zaoferować?

Początkowo Microsoft oferował wsparcie do 2018 roku, jednak dzięki wprowadzeniu nowych zasad zostanie ono przedłużone do stycznia 20123 roku, pokrywając się ze wsparciem rozszerzonym dla Windows 8.1. Przytoczmy teraz komunikat Microsoft w tej sprawie:

"W Windows 10 wprowadziliśmy Windows as a Service, model zapewniający ciągłe dostawy zawartości dzięki aktualizacjom funkcjonalnym dwa razy do roku i comiesięcznym aktualizacjom jakościowym. Wraz ze zaktualizowaniem kadencji dostarczania dostosowaliśmy naszą politykę cyklu życia produktu, aby odzwierciedlała [podejście do] Windows jako usługi. Uznawszy, że połączenie sprzętu, sterowników i firmware'u jest niezbędne, by zapewnić dobre doświadczenie Windows 10, zaktualizowaliśmy naszą politykę dotyczącą okresu wsparcia sprzętowego, by połączyć go z okresem wsparcia sprzętowego dla danego urządzenia. Jeśli partner sprzętowy przestanie wspierać dane urządzenie lub któryś z jego kluczowych komponentów i przestanie dostarczać aktualizacje sterowników, firmware'u lub poprawki, będzie to mogło oznaczać, że urządzenie nie będzie w stanie prawidłowo uruchomić dalszej aktualizacji funkcjonalnej Windows 10.

Dotyczy to obecnie urządzeń z procesorami Intel Clover Trail Atom: wymagają dodatkowego wsparcia sprzętowego, by zapewnić możliwie najlepsze doświadczenia dla najnowszej aktualizacji funkcjonalnej Windows 10, Creators Update. Systemy te nie są już jednak wspierane przez Intel (koniec interaktywnego wsparcia), dlatego bez niezbędnego wsparcia sterowników mogą one nie być w stanie przejść do Creators Update bez potencjalnego uszczerbku na wydajności.

Zdajemy sobie sprawę z istnienia takich problemów i aktywnie pracujemy, by zidentyfikować najlepszą ścieżkę wsparcia dla starszego sprzętu. W ramach naszych zobowiązań względem klientów oferujemy aktualizację Windows 10 Anniversary Update dla urządzeń Intel Clover Trail z Windows 10, co - jak wiemy - gwarantuje dobre doświadczenie użytkownika. Aby jednak utrzymać bezpieczeństwo naszych klientów, będziemy dostarczać aktualizacje zabezpieczeń dla tych urządzeń z Windows 10 Anniversary Update aż do stycznia 2023 r., kiedy to również wygaśnie wsparcie techniczne dla Windows 8.1
".

Cóż, po tym bynajmniej nie lakonicznym oświadczeniu wiemy już dokładnie, jaką politykę będzie stosował Microsoft w przypadku urządzeń lub podzespołów, które utraciły wsparcie producenta, ale w praktyce mogą poradzić sobie z uruchamianiem Windows 10. Aby zadbać o ochronę klientów, gigant z Redmond już nie po raz pierwszy odchodzi od restrykcyjnie - zdawałoby się - wyznaczonych granic wsparcia i zapewnia dalsze aktualizacje bezpieczeństwa także tym, którzy z różnych powodów nie mogą zainstalować najnowszej wersji "Okienek".


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.neowin.net/news/no-creators-update-for-some-older-pcs-but-security-updates-to-continue-until-2023

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

  • Windowsfan 20:23 28.07.2017

    Jak do 20123 roku to i tak maja bardzo długie wsparcie :D

Skomentuj

Autor