Muzyka przyszłości? HoloLens jako kontroler syntezatora Behringer

Muzyka przyszłości? HoloLens jako kontroler syntezatora Behringer

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 10/7/2016, 3:26 PM

Liczba odsłon: 2244

Pewnie niewielu Czytelników CentrumXP wie, że spora część naszej redakcji to pasjonaci cyfrowej obróbki dźwięku i produkcji muzycznej. Wszelkie nowinki - zwłaszcza gdy dotyczą strony technologicznej tych procesów - przyjmujemy więc z otwartymi ramionami. Dziś chcielibyśmy zaprezentować Wam na pozór futurystyczne (choć w rzeczywistości już funkcjonujące!) rozwiązanie zarówno sceniczne, jak i studyjne. Jest to holograficzny kontroler syntezatora, a więc zupełnie nowe podejście do obsługi tego instrumentu.

Ów holograficzny interfejs zaprezentował znany producent sprzętu muzycznego, Behringer. Oparty o technologię HoloLens interfejs działa w rzeczywistości rozszerzonej, oferując muzykowi dostęp do kontrolek syntezatora Deepmind 12. Demonstrację mogli zobaczyć uczestnicy minionego Synthfest UK w Sheffield, a dziś zobaczymy to samo na wideo w YouTube. Rzućcie okiem i... uchem!

Holograficzny interfejs pozwala artystom eksplorować aspekty syntezy i efektów bez konieczności tradycyjnej ich obsługi przez pokrętła, suwaki, przełączniki czy też bardziej złożone interfejsy na ekranie monitora. HoloLens wprowadza tu dodatkowy aspekt 3D, dzięki któremu za pomocą gestów można kontrolować modulację dźwięku w sposób przestrzenny. Innymi słowy za pomocą jednej lub dwóch dłoni kontrolujemy nawet trzy różne aspekty syntezy. Doskonale widzimy to na nagraniu z perspektywy soczewek HoloLens. Wirtualne trójwymiarowe modele poddają się naturalnej manipulacji, co natychmiastowo przekłada się na warstwę dźwiękową.

Rozwiązanie pozwala też robić to, z czego słynie rzeczywistość rozszerzona. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by pobawić się w syntezę modularną, wyświetlając na soczewkach HoloLens naturalnych (lub nawet i powiększonych) rozmiarów interfejs, w którym za pomocą wirtualnych kabli łączymy poszczególne elementy syntezatora. No dobrze, kiedy więc rozwiązanie wejdzie na rynek? Behringer tego jeszcze nie ujawnił. Ostatnie wydarzenie było zaledwie demonstracją Deepmind 12, która - jak sądzimy - wypadła świetnie.