Można już tworzyć i uruchamiać przepływy Microsoft Flow w Excelu

Można już tworzyć i uruchamiać przepływy Microsoft Flow w Excelu

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
00:13
24.07.2018
0 komentarzy
679 wyświetleń

Microsoft Flow od samego początku oferował i pozwalał budować przepływy, pracujące z danymi w aplikacji Excel, ale do tej pory nie był z nią bezpośrednio zintegrowany. Teraz, gdy jest już dostępny jako dodatek, można go pobrać ze Sklepu i używać wprost z okna arkusza. Flow pozwala nam tu automatyzować przetwarzanie danych i pracować z przepływami w myśl zasady "Pracuj mniej, zrób więcej".

Microsoft Flow

Aby zacząć używać Flow w Excelu, wchodzimy na wstążkę Wstawianie, a następnie klikamy Sklep. Tam w polu Wyszukaj wpisujemy Flow. Jako pierwsza powinna pojawić się propozycja Microsoft Flow for Excel (Preview), obok której klikamy przycisk Dodaj. Instalacja potrwa kilka sekund, po czym w Excelu, na wstążce Dane pojawi się nowa ikona Flow. Z tego miejsca zaczynamy pracę z przepływami. A co dokładnie możemy zrobić? "Dzięki nowemu przyciskowi Flow twórz i wywołuj automatyzacje Flow na twoich danych w tabelach Excela, by zautomatyzować przetwarzanie danych lub kopiować/importować dane. Możesz tworzyć i uruchamiać na żądanie przepływy dla wybranych wierszy w dowolnej tabeli Excela lub arkuszach przechowywanych w SharePoint lub OneDrive dla Firm" - wyjaśnia Microsoft.

Po zalogowaniu się (jeśli jesteśmy zalogowani w Office 365, wystarczą dwa kliknięcia) w panelu bocznym Flow możemy wybrać jeden z predefiniowanych szablonów lub utworzyć nowy przepływ od początku. Możemy m.in. tworzyć przepływy dla wybranego wiersza ("Ten szablon umożliwia tworzenie przepływów uruchamianych względem wybranych wierszy w programie Excel. Aby korzystać z tego przepływu, dane muszą znajdować się w tabeli") i na podstawie jego zawartości wysyłać maila, tworzyć elementy w SharePoint i Dynamics, wysyłać potwierdzenia, publikować wiadomości w Teams, tworzyć nowe wiersze w innym arkuszu lub publikować posty na Twitterze. Możemy też oczywiście budować własne przepływy - o tym, jak to robić, pisaliśmy w naszej serii poradników, dotyczących Flow.

Microsoft Flow

Trzeba pamiętać, że Microsoft Flow jako dodatek do Excela działa na razie w wersji rozwojowej (Preview), więc nie ma gwarancji, że wszystko będzie chodzić jak w zegarku. Ogólnej dostępności tej integracji spodziewamy się w najbliższych miesiącach.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://flow.microsoft.com/en-us/blog/excel-bpf-todo-and-more/

Polecamy również w kategorii Office 365

Komentarze

Skomentuj

Autor