Mozilla uchroni nas przed "godnymi pożałowania" rekomendacjami YouTube'a

Mozilla uchroni nas przed "godnymi pożałowania" rekomendacjami YouTube'a

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
17:40
17.09.2020
1712 wyświetlenia

YouTube na Głównej zwykle raczy nas zawartością, która naprawdę może nas zainteresować, oczywiście o ile jesteśmy zalogowani i zdążyliśmy już obejrzeć wystarczająco wiele, aby algorytm poznał nasze gusta. Czasem jednak dobór treści bywa tak nietrafny, że jedyne, co nam pozostaje, to kliknięcie "Nie interesuje mnie to", aby uniknąć wyświetlania podobnych filmów w przyszłości. Czy to rozwiązuje sprawę? Bynajmniej. Dlatego Mozilla postanowiła pójść o krok dalej.

Deweloper przeglądarki Firefox wprowadza nowe rozszerzenie RegretsReporter, które pozwala użytkownikom YouTube'a "darować" swoje rekomendacje, aby asystujący badacze mogli lepiej zrozumieć algorytm platformy. YouTube od dawna jest krytykowany za swój niejasny system rekomendacji, który czasem spycha użytkownika do prawdziwej króliczej nory, zasypując go "godnymi pożałowania rekomendacjami". Mozilla stara się to zmienić.

Poprzez rozszerzenie, które jest dostępne dla Firefoksa i Chrome, badacze i eksperci zewnętrzni będą mogli studiować, jakie typy zawartości kierują platformę do tego, że YouTube wyświetla w sugestiach brutalną, rasistowską czy spiskową zawartość. Mozilla chce też identyfikować wzory, które wywołują te rekomendacje, oraz upublicznić swoje odkrycia.

Kiedy przeglądasz YouTube, rozszerzenie będzie automatycznie wysyłać dane o tym, jak wiele czasu spędzasz na platformie, bez pobierania jakichkolwiek informacji o tym, co oglądasz albo wyszukujesz. Może dać nam to pewien wgląd w to, jak często użytkownicy doświadczają "YouTube Regrets". Jeśli zechcesz, możesz wysłać nam raport. Formularz raportu poprosi cię, abyś powiedział nam więcej o swoim "YouTube Regret", i zbierze informacje o wideo, które zgłaszasz, oraz o tym, jak trafiłeś na to wideo. Jest to ważne dla zrozumienia, w jaki sposób system rekomendujący YouTube'a utrzymuje oglądalność u ludzi i jakie efekty może na nich mieć.
— Ashley Boyd, Vice President of Advocacy, Mozilla

Rozszerzenie nie jest pierwszym wyzwaniem, jakie Mozilla postawiła algorytmowi YouTube'a. W zeszłym roku opublikowała swoje własne rekomendacje, które wydawca portalu powinien zastosować. Teraz do swoich starań fundacja włącza chętnych użytkowników. Jeżeli chcecie pomóc Mozilli ulepszyć YouTube'a (a przynajmniej dojść do tego, jak działa jego system rekomendacji i dlaczego czasem działa źle), rozszerzenie RegretsReporter możecie już pobrać na swoje przeglądarki Firefox i Chrome.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://foundation.mozilla.org/pl/campaigns/regrets-reporter/

Polecamy również w kategorii Firefox