Microsoft zwiększa rozmiary wyświetlanych hologramów w okularach AR

Microsoft zwiększa rozmiary wyświetlanych hologramów w okularach AR

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
14:59
22.05.2017
0 komentarzy
1196 wyświetleń

Rzeczywistość rozszerzona/połączona w portfolio Microsoft to nie tylko HoloLens czy zestawy i akcesoria zgodne z Windows Mixed Reality, ale też dziesiątki prototypów, które nigdy nie ujrzą światła dziennego. Czasami jednak firmie z Redmond zdarza się uchylić nieco rąbka tajemnicy. Niedawno widzieliśmy jeden z pierwszych prototypów soczewek holograficznych, testowanych przez Microsoft 7 lat temu. Od tego czasu zmieniło się wiele, jednak kategoria Mixed Reality ciągle wymaga rozwinięcia.

Jedną z największych bolączek współczesnych zestawów AR (np. HoloLens) jest ograniczony zakres wyświetlania hologramów. Oznacza to, że hologramy nie są po prostu nanoszone na całe pole widzenia użytkownika, przez co wrażenie ich 'rzeczywistości' nie jest tak przekonujące. Microsoft Research stara się to zmienić, opracowując prototyp kompaktowego zestawu ubieralnego. Te niepozorne na pierwszy rzut oka okulary oferować mają obraz w wysokiej rozdzielczości z zasięgiem pola widzenia sięgającym 80 stopni.

Okulary wyświetlają na soczewkach prawdziwe hologramy kreowane przez interferencję promienia laserowego. Przy udziale dodatkowych optymalizacji, takich jak system śledzenia ruchów gałek ocznych, hologramy można tworzyć w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem desktopowego GPU (np. NVIDIA GeForce GTX 980 TI) i przy wysokich częstotliwościach odświeżania (90-260 Hz).

Po bliższym zapoznaniu się z prototypowymi okularami możemy stwierdzić, że błędem byłoby mówienie o nich jako o szerokokątnym HoloLens. Z drugiej strony Microsoft może posiłkować się takimi patentami podczas tworzenia HoloLens 3.0. O ile druga generacja została przeskoczona nie tylko w celach marketingowych, to urządzenie może okazać się dużo bardziej immersyjne od pierwowzoru. Microsoft może też pracować nad rozwinięciem swojej rodziny produktów, wprowadzając do niej Mixed Reality Glasses. Okulary podobne do tych, które widzieliśmy powyżej, według plotek pojawią się na rynku w roku 2019.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/microsoft-research-show-off-new-compact-augmented-reality-headset-80-degree-field-view/

Polecamy również w kategorii Urządzenia

Komentarze

Skomentuj

Autor