Microsoft zgromadzi całość naszych prywatnych danych w banku

Microsoft zgromadzi całość naszych prywatnych danych w banku

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
20:27
03.01.2019
446 wyświetleń

Na temat tego, jak Windows 10 traktuje prywatność danych, pisaliśmy już wielokrotnie. Od premiery systemu w 2015 roku Microsoft wielokrotnie poprawiał ustawienia prywatności i dodawał kolejne narzędzia do jej kontrolowania, ale i tak temat nie jest bynajmniej zamknięty. Microsoft przygotowuje nową usługę, którą można nazwać "bankiem danych osobowych". W tym miejscu mają być zgromadzone wszystkie pobrane dane na nasz temat, gromadzone nie tylko przez Microsoft, ale i innych dostawców usług. To taka The Entire History of You, mówiąc językiem z Black Mirror.

Microsoft zrobił postępy w podejściu do prywatnych danych, ale i tak nadal istnieje grono klientów, które nie do końca ufa praktykom firmy i oczekuje dalszych działań. Gigant z Redmond najwyraźniej jest gotów wykazać większe zaangażowanie w tej materii. Dowodem tego jest Project Bali, czyli testowany przez Microsoft Research nowy "bank danych osobowych". Usługa pozwoli użytkownikom przeglądać wszystkie dane zgromadzone na ich temat w Internecie. Warto podkreślić, że "przeglądać" to trochę mało powiedziane.

Bali ma już swoją dedykowaną stronę internetową, aczkolwiek usługa dostępna jest tylko dla testerów w prywatnej becie. Aby zyskać dostęp, należy wprowadzić kod. Trzeba jednak najpierw o niego poprosić, a link prowadzi donikąd. Tak czy inaczej zobaczmy, co o projekcie mówią twórcy:

Project Bali to nasza propozycja nowego banku danych osobowych, który zapewnia użytkownikom kontrolę nad wszystkimi zebranymi danymi na ich temat. Dane to produkt stworzony i posiadany przez użytkownika, dlatego też należy do nich. Bank umożliwi użytkownikom przechowywanie wszystkich generowanych przez nich danych (nieprzetworzonych i będących efektem wnioskowania). Pozwoli to użytkownikowi wizualizować, zarządzać, kontrolować, udostępniać i monetyzować dane.
– Microsoft Research

Microsoft Research twierdzi też, że Bali może być powiązany z użytkownikiem fizycznym poprzez zweryfikowaną tożsamość, jest bezpieczną i zaufaną platformą, zapewnia całkowitą przejrzystość i chroni przed użyciem danych bez zgody i nadużyciami.

W tym miesiącu rozpoczęła się pierwsza faza projektu. Microsoft skupia się w niej na pomocy użytkownikom w zgromadzeniu danych personalnych z różnych witryn i możliwości ich przeglądania. Zasoby są jeszcze ograniczone, ale projekt będzie się rozwijał.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://ip-dev.cloudapp.net/home/about

Polecamy również w kategorii Bezpieczeństwo