Microsoft zapowiada Windows AI Platform oraz format pakietów MSIX

Microsoft zapowiada Windows AI Platform oraz format pakietów MSIX

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
19:30
07.03.2018
0 komentarzy
885 wyświetleń

Ciąg dalszy wieści z dzisiejszego Windows Developer Day poświęconego Spring Creators Update. Ku naszemu zadowoleniu pozostajemy przy temacie sztucznej inteligencji. Padły tu dziś gorąca zapowiedź Windows AI Platform, znanej dokładnie jako Windows ML. Zajmiemy się również nowym formatem pakietowania aplikacji MSIX, który Microsoft nazywa "najlepszą technologią instalowania aplikacji w Windows".

Windows AI Platform

Zaczynamy oczywiście od najważniejszego, czyli Windows AI Platform. Jak wyjaśnia Microsoft, platforma pozwoli deweloperom budować inteligentne aplikacja na Windows 10. Jej właściwa nazwa użytkowa to Windows ML. Za pomocą API WinML deweloperzy mogą używać wspomnianych we wcześniejszym naszym poście wytrenowanych uprzednio modeli machine learningowych, by osiągać wyższą wydajność i oszczędność kosztów. Microsoft przedstawił też szczegóły architektury Windows ML. Dowiadujemy się, że jego API działa na warstwach Win32 i WinRT, konwertuje obrazy do Tensor Resources oraz jest dostępne dla wszystkich edycji Windows w 2018 roku. Warto zwrócić uwagę, że API adresowane jest zarówno do aplikacji klasycznych, jak i UWP. Rozjaśnia to nieco kwestię rzekomego odcinania się giganta z Redmond od Win32. Szczegóły na grafice poniżej:

Windows AI Platform - Windows ML API

Ostatnią nowością, której temat chcemy poruszyć w tym wpisie, jest nowy format pakietowania plików - MSIX. Pod tym wspólnym mianownikiem kryje się połączenie formatów .appx i MSI. Nowy instalator MSIX będzie wspierał wszystkie typy aplikacji Windows, wliczając w to Win32, WPF, WinForm i oczywiście UWP. Nazywany przez Microsoft "najlepszą technologią instalowania aplikacji w Windows", MSIX to infuzja funkcji UWP, możliwości personalizacji aplikacji, opcji kontenerowania dla bezpieczeństwa i wsparcie dla wszystkich aplikacji Windows.

Windows AI Platform - Windows ML API

MSIX będzie wspierany w Microsoft Store oraz w rozwiązaniach dla przedsiębiorstw. Format staje się ponadto otwartoźródłowy. Szczegóły znaleźć można w repozytorium GitHub pod adresem Microsoft/msix-packaging.

Na koniec jeszcze parę słów o kolejnej nowości - nowoczesnej kontrolce WebView dla aplikacji Win32. Jest ona oparta na silniku renderowania Microsoft Edge, odchodząc tym samym od przestarzałej technologii IE11. Jako że jest to wydanie oparte na najnowszej wersji Edge, deweloperzy mogą sięgać po najnowsze funkcje HTML, takie jak chocby WebRTC. Microsoft planuje udostępnić ową kontrolkę i otworzyć jej źródła w najbliższych miesiącach.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/microsoft-announces-windows-ai-platform/

Polecamy również w kategorii Sztuczna inteligencja

Komentarze

Skomentuj

Autor