Microsoft zamyka CodePlex i pomaga w migracji do GitHub

Microsoft zamyka CodePlex i pomaga w migracji do GitHub

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
12:37
01.04.2017
1784 wyświetlenia

Po 11 latach funkcjonowania Microsoft zamyka CodePlex. Dla niewtajemniczonych - jest to darmowy, open source'owy portal hostujący open source'owe projekty. CodePlex pozwala deweloperom współpracować nad projektami i pobierać otwartoźródłowe oprogramowanie, niezależnie czy i w jakim stopniu jest ono powiązane z systemami Microsoft.

Microsoft powołał do życia CodePlex w 2006 roku, gdy na rynku bytowało zaledwie kilka stron hostingowych dla projektów open source. GitHub pojawił się dopiero parę lat później i szybko stał się domyślnym miejscem dla deweloperów, którzy swoje otwarte projekty przenieśli w większości właśnie tam. GitHuba używa nawet Microsoft, który udostępnia tam Visual Studio Code, TypeScript, .NET, Cognitive Toolkit i inne usługi o otwartych źródłach.

Zamknięcie CodePlex rozpoczęło się de facto wczoraj od wyłączenia możliwości dodawania nowych projektów. W październiku projekty CodePlex zyskają status "tylko do odczytu", a całkowite wyłączenie portalu nastąpi 15 grudnia 2017 roku. "Po prawie 11 latach od stworzenia CodePlex czas powiedzieć do widzenia. Uruchomiliśmy CodePlex w 2006 r., ponieważ my, podobnie jak inni w branży, dostrzegaliśmy zapotrzebowanie na świetne miejsce do udostępniania oprogramowania. Przez lata widzieliśmy wiele wspaniałych opcji, które pojawiały się i znikały, ale w tym momencie GitHub jest faktycznym miejscem dla udostępniania open source i większość projektów open source migrowało właśnie tam" - pise Brian Harry z Microsoft.

Microsoft pomoże deweloperom w przenoszeniu projektów CodePlex do GitHub. Powstało nawet specjalne doświadczenie importowania, które pozwala przenieść kod źródłowy, licencje i dokumentację w sposób bezproblemowy. Microsoft będzie też zapewniał dostęp do plików archiwum (CodePlex Archive) dla deweloperów, którzy dzięki temu będą mogli pobrać całą swoją zawartość w typowych formatach Markdown czy JSON.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://blogs.msdn.microsoft.com/bharry/2017/03/31/shutting-down-codeplex/

Polecamy również w kategorii Open Source