Microsoft zakończył produkcję tabletów Surface 2

Microsoft zakończył produkcję tabletów Surface 2

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
17:20
30.01.2015
0 komentarzy
2265 wyświetleń

Podczas prezentacji wyników finansowych z ubiegłego kwartału fiskalnego Microsoft chwalił się 24% wzrostem przychodów z gałęzi Surface. Tablety zaczęły przynosić firmie oczekiwane zyski, a sam biznes Surface został wyceniony na 1,1 mld dolarów. Wszystko to za sprawą mocno promowanego i - jak na razie - najlżejszego, największego i najlepiej wyposażonego Surface Pro 3.

Pro 3 stał sie tak wielkim hitem, że Microsoft powoli rozważa wprowadzenie kolejnej generacji hybryd. Naturalną tego konsekwencją wydaje się więc zakończenie produkcji linii Surface 2. Tablet ten, oparty na architekturze ARM i systemie Windows RT, został po raz pierwszy zaprezentowany we wrześniu 2013 r. Urządzenie nie przynosi firmie specjalnych dochodów, a konfiguracja RT/ARM powoli odchodzi w zapomnienie, by ustąpić miejsca Windows 10. W rozmowie z Business Insider Microsoft potwierdził zakończenie produkcji tabletu starszej generacji, jednocześnie potwierdzając, że głównym źródłem przychodów z gałęzi Surface jest najnowszy Surface Pro 3.

Surface 2

Wydaje się, że prędzej czy później musiało do tego dojść. Oparte na Windows 8.1 Pro urządzenia drugiej i trzeciej generacji (Surface Pro 2 i Pro 3) praktycznie zepchnęły tablet ARM na boczny tor. Wielu sprzedawców detalicznych usunęło ten model ze swojej oferty, podobnie jak z resztą jego wersję Pro. Ostatnim dzwonkiem dla spóźnialskich była jeszcze promocyjna oferta Microsoftu, który to w czerwcu 2014 r. obniżył ceny Surface Pro 2 z nadzieją na jak najszybsze pozbycie się z półek sprzętu starszej generacji.

Pozostaje jeszcze pytanie, czy posiadacze Surface 2 zyskają możliwość przejścia do Windows 10. Jeśli urządzenie nie utraci wsparcia technicznego Microsoftu do czasu premiery nadchodzącego systemu, jest taka możliwość. Wsparcie Windows 10 dla tabletów ARM będzie jednak częściowo ograniczone. Microsoft obiecał, że rozwinie ten temat w nadchodzących miesiącach.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/microsoft-confirms-surface-2-production-has-ended-but-windows-rt-questions-remain

Polecamy również w kategorii Surface

Komentarze

Skomentuj

Autor