Microsoft zainwestuje 5 miliardów dolarów w rozwój IoT

Microsoft zainwestuje 5 miliardów dolarów w rozwój IoT

Autor: Amadeusz Labuda

Opublikowano: 4/5/2018, 11:42 AM

Liczba odsłon: 1466

Jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi technologii jest IoT, czyli Internet Rzeczy. Jest to koncepcja zakładająca wykorzystanie w codziennym życiu ogromnej ilości niezbyt skomplikowanych układów komputerowych, które mają ułatwić nawet najbardziej banalne czynności. Co przy tym istotne, korzystać mają one w założeniu z łączności zarówno z innymi urządzeniami wchodzącymi w skład lokalnego ekosystemu IoT, jak i z samym Internetem. Otwiera to przed użytkownikami zupełnie nowe możliwości, jak chociażby zdalne, zautomatyzowane podlewanie kwiatów podczas urlopu czy też sterowanie roletami zasłaniającymi okno bez wychodzenia z łóżka. Microsoft oczywiście dostrzegł korzyści płynące z rozwoju IoT, wskutek czego planuje zainwestować w tę technologię aż 5 miliardów dolarów w ciągu najbliższych czterech lat.

Internet Rzeczy

Inwestycja zaplanowana przez giganta nie wzięła się oczywiście znikąd – poprzedziły ją odpowiednie analizy rynku i wykonane drobiazgowo prognozy. Według upublicznionych danych (zgromadzonych na zlecenie Microsoftu przez firmę A.T. Kearney) rozwój IoT przyczyni się do ogólnego wzrostu produktywności, wycenianego na aż 1,9 biliona dolarów, a także do obniżenia kosztów o 177 miliardów dolarów – wszystko to jeszcze przed rokiem 2020. Statystyki te dotyczą ogółu zysków płynących z wykorzystania IoT, począwszy od urządzeń wykorzystywanych w domach, na zautomatyzowanych frezarkach w wielkich halach produkcyjnych skończywszy.

Oczywiście Microsoft już od lat rozwija we własnym zakresie rozwiązania powiązane z opisywaną technologią, jak chociażby system operacyjny Windows 10 IoT Core czy też dedykowane serwery, stworzone z myślą o urządzeniach zaprojektowanych do działań w ramach Internetu Rzeczy. Warto wspomnieć również o tym, że już w chwili obecnej wiele firm współpracuje z Microsoftem przy tworzeniu rozwiązań IoT. Zaliczają się do nich między innymi Steelcase, Kohler, Chevron, United Technologies oraz Johnson Controls. Efekty tego są już zresztą widoczne – dla przykładu ostatnia z wymienionych firm opracowała termostat działający w oparciu o IoT, dzięki któremu możliwe jest dokładne zoptymalizowanie temperatury w budynkach.

Wygląda na to, że urządzenia korzystające z Internetu Rzeczy niebawem staną się nie tylko ciekawostką, lecz codziennym wręcz widokiem. Trudno zresztą, żeby było inaczej – rozwiązania tego typu już teraz zbierają wyjątkowo pochlebne opinie od użytkowników. Na ile skuteczna okazała się inwestycja Microsoftu, ocenić będziemy mogli rzetelnie jednak dopiero za 4 lata. Do tego momentu pozostaje jedynie obserwować poczynania giganta i rozwój IoT w jego wydaniu.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia