Microsoft z serią zapowiedzi dla społeczności Kubernetes

Microsoft z serią zapowiedzi dla społeczności Kubernetes

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
00:26
07.12.2017
0 komentarzy
845 wyświetleń

Kubernetes to - jak mówią sami jego autorzy - oprogramowanie do automatyzacji instalacji, skalowania i zarządzania aplikacji skonteneryzowanych. Dla ułatwienia zarządzania aplikacjami Kubernetes grupuje kontenery, na których pracują instancje komponentów aplikacji w jednostki logiczne. Kubernetes od trzech lat działa na licencji open-source i przyciąga rosnącą społeczność deweloperów. Swój udział w rozwoju platformy ma też Microsoft, który na wczorajszym KubeCon w Austin dokonał kilku zapowiedzi łączących Azure z Kubernetes.

Pierwsza zapowiedź odnosi się do nowej wersji konektora Kubernetes o nazwie Virtual Kubelet, którego można używać do zaadresowania instancji Azure Container lub innych środowisk uruchomieniowych. Posiada on "podłączalną" architekturę, która wykorzystuje istniejące bloki budulcowe (primitives) Kubernetes, umożliwiając innym łatwą rozbudowę na tej podstawie. Kolejna informacja dotyczy tego, że Microsoft otwiera kod źródłowy Open Service Broker for Azure (OSBA), zbudowanego przy użyciu API Open Service Broker, który pozwala klientom łatwo łączyć kontenery z usługami Azure. Microsoft wypuszcza ponadto wersję alpha Command Line Interface (CLI) dla katalogu usług Kubernetes, który pomoże administratorom klastrów i deweloperom aplikacji pozyskiwać i korzystać z usług udostępnianych w Kubernetes Service Catalog.

Kubernetes w Microsoft Azure

Microsoft poinformował dziś też o projekcie o nazwie Kashti. Jest to pulpit nawigacyjny i narzędzie do wizualizacji dla pipeline'ów Brigade, który pozwoli deweloperom zarządzać i wizualizować zdarzenia (events) i projekty Brigade za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Projekt ten został zbudowany jako usługa Kubernetes i jest instalowany poprzez Helm. "Brigade pomaga programistom i menedżerom operacyjnym w szybkim wykonywaniu ich zadań dzięki wspólnym oskryptowaniu wielu zadań i wykonywaniu ich w kontenerach. [Brigade] posiada wiele aplikacji, w tym natywną dla Kubernetes CI/CD, ETL, środowiska batch i nie tylko. Kashti rozszerza Brigade o UI pulpitu kontrolnego, zbudowanego jako usługa Kubernetes i instalowanego poprzez Helm" - wyjaśnia Gabe Monroy z Microsoft Azure.

Rozwijanie narzędzi Azure będących w symbiozie z Kubernetes ma na celu - jak twierdzi Microsoft - maksymalne ułatwienie korzystania z kontenerów, by modernizować istniejące aplikacje i zarządzać nowymi, idąc do przodu z cyfrową transformacją. Firma dodaje również, że "W ciągu ostatnich paru lat popularność kontenerów aplikacji znacznie wzrosła, a usługa Kubernetes stała się ulubionym systemem aranżacji kontenerów. Upraszcza ona wdrażanie, skalowanie i działanie kontenerów aplikacji i ma duże wsparcie licznej społeczności użytkowników. Firma Microsoft bierze znaczący udział w projektach usługi Kubernetes typu open source, pomagając kształtować przyszłość tej technologii i zapewniając jej sprawne działanie na platformie Azure. Ponadto jeśli używasz usługi Kubernetes na platformie Azure, firma Microsoft pomaga Ci osiągnąć sukces".


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://azure.microsoft.com/en-us/blog/azure-brings-new-serverless-and-devops-capabilities-to-the-kubernetes-community/

Polecamy również w kategorii Microsoft Azure

Komentarze

Skomentuj

Autor