Microsoft wykazał dokładny związek między paleniem a nieoczekiwaną śmiercią noworodków

Microsoft wykazał dokładny związek między paleniem a nieoczekiwaną śmiercią noworodków

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/15/2019, 5:24 PM

Liczba odsłon: 1475

Badacze danych z Microsoft i naukowcy z Seattle Children's Hospital połączyli siły, aby przedstawić obraz związku między niewyjaśnioną śmiercią noworodków a paleniem tytoniu. SUIDS (sudden unexpected infant death syndrome) to nagła, nieoczekiwana śmierć pozornie zdrowego niemowlęcia z bliżej nieokreślonej przyczyny. W artykule opublikowanym w czasopiśmie "Pediatrics" zespół badawczy przedstawił, w jaki sposób nawet niewielkie ilości dymu tytoniowego mogą podwoić ryzyko SUIDS.

Projekt został zapoczątkowany przez zespół Johna Kahana, obejmującego w Microsoft stanowisko Chief Data Analytics Officera, który sam stracił dziecko przez SIDS (śmierć łóżeczkowa, zespół nagłego zgonu niemowląt) ponad dziesięć lat temu. W 2016 roku, kiedy Kahan wspinał się na Kilimandżaro, aby zebrać pieniądze na badania nad SIDS, jego zespół opracował plan: korzystając z możliwości machine learningowych w Microsoft Azure i programu do analizy wizualnej danych Power BI, analizowali oni dane rządowe, aby znaleźć czynniki zwiększające ryzyko SIDS.

Zespół naukowców z Microsoft połączył siły z dr Tatianą Anderson, badaczką z Seattle Children’s Center for Integrative Brain Research i główną autorką wspomnianego artykułu. Zespoły współpracowały ze sobą przez półtora roku, wykorzystując modelowanie obliczeniowe do pobierania danych z The Centers for Disease Control and Prevention i przekształcania ich w coś użytecznego. Przeanalizowali oni 20 milionów urodzin z okresu czterech lat, w tym 19 tys. przypadków zgonów związanych z SUIDS. Prace zostały sfinansowane przez inicjatywę Microsoft AI for Good, granty NIH i datki na rzecz Aaron Matthew’s SIDS Research Guild, nazwanej na cześć syna Kahana.

Zespoły odkryły, że nawet jeden papieros dziennie podwaja ryzyko wystąpienia SUIDS, a szanse zwiększają się wraz z każdym kolejnym papierosem. Naukowcy szacują, że 20% (lub 800 z około 3700) rocznych zgonów z powodu SUIDS w USA można zapobiec, gdyby kobiety nie paliły. Wykazano również, że matki, które paliły w miesiącach poprzedzających ciążę, ale rzuciły palenie w pierwszym trymestrze, nadal zwiększały o 50% ryzyko SUIDS u dziecka w porównaniu do matek niepalących. Z badania wynika również, że wśród kobiet palących, które zaszły w ciążę, około 20% rzuciło palenie, a kolejne 24% zredukowało ilość wypalanych papierosów.

Poza odkryciami, które dostarczają kolejnych dowodów na szkodliwość palenia w ciąży, projekt ten ma jeszcze inne znaczenie. Tatiana Anderson uważa, że można się na nim wzorować, pracując z dużymi zestawami danych w innych badaniach naukowych.