Microsoft wreszcie ujawnia szczegóły procesora HPU w HoloLens

Microsoft wreszcie ujawnia szczegóły procesora HPU w HoloLens

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 8/23/2016, 2:06 PM

Liczba odsłon: 2074

HoloLens pod względem budowy i możliwości jest potencjalnie rewolucyjnym narzędziem. Już odczas oficjalnej prezentacji dowiedzieliśmy się, że urządzenie zostanie wyposażone w trzy oddzielne układy obliczeniowe: CPU, GPU oraz odpowiedzialny za warstwę 'holograficzną' HPU. Skrót odnosi się do czegoś zupełnie nowatorskiego w świecie technologii - Holographic Processing Unit. Twórcy ujawnili już szczegółowe dane na temat wszystkich konwencjonalnych podzespołów, podczas gdy HPU pozostawał małą tajemnicą... aż do teraz.

W lutym tego roku Microsoft oddał do użytku pierwszą generację HoloLens w edycji deweloperskiej, zawierającą HMD (head-mounted display) i pakiet narzędzi do tworzenia aplikacji. Dowiedzieliśmy się wówczas o układzie Intela, wielu czujnikach, kamerach i urządzeniach wejścia, które sprawiają, że HoloLens jest tym, czym jest. Wciąż jednak nie wiadomo było, jak działa Holographic Processing Unit i czym dokładnie jest. Microsoft postanowił odkryć wszystkie karty podczas ostatniej konferencji Hot Chips.

HPU to w rzeczywistości koprocesor 28nm, wyposażony w 24 rdzenie i 1 GB niskiej mocy DDR3 RAM. Jak donosi The Register, wspomniane 24 rdzenie to specjalnie zaprojektowane cyfrowe procesory sygnałowe (DSP) od Tensilica, zoptymalizowane do przetwarzania ciągłych sygnałów pochodzących z czujników HoloLens. To właśnie DSP odpowiadają za całą magię, a ich wydajność sięga tryliona operacji obliczeniowych na sekundę. Wychodzące pakiety danych trafiają następnia do Intel Cherry Trail CPU, w którym są ostatecznie przetwarzane.

Z pewnością wrażenie robi fakt, iż cały HPU pobiera mniej niż 10W energii, podczas gdy specjalnie zaprojektowane rozwiązanie sprzętowe blisko 200-krotnie poprawia wydajność "zwykłego" procesora. Sprawia to, że HoloLens jest w pełni samodzielną i niezależną od PC jednostką holograficzną, ale też wpływa na cenę urządzenia. Obecnie wynosi ona 3000 dolarów (ok. 11420 zł). Nie wiemy jeszcze, czy Microsoft zamierza wypuścić na rynek konsumencki tańszą wersję urządzenia, ale przynajmniej znamy już jego pełną specyfikację.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia