Microsoft udostępnia otwartoźródłowe narzędzia do budowy dronów i robotów

Microsoft udostępnia otwartoźródłowe narzędzia do budowy dronów i robotów

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/16/2017, 12:49 PM

Liczba odsłon: 2606

Drony jako stosunkowo nowa gałąź w elektronice użytkowej zdążyły już narobić kłopotów, zwłaszcza jeśli chodzi o naruszanie przestrzeni powietrznej zarezerwowanej dla innych pojazdów czy obiektów. Nieprzemyślana zabawa z dronem może zakończyć się zderzeniem z innym pojazdem, zniszczeniem mienia czy nawet zranieniem ludzi. Niektóre firmy - w tym ostatnio także Microsoft - próbują już implementować rodzaj świadomości zagrożeń, która zniwelowałaby możliwość wypadków.

Ostatni wkład w inteligencję dronów pochodzi od Microsoft AI and Research, który udostępnia zestaw narzędzi pomocnych w treningu dronów, robotów i innych urządzeń, by stały się bezpieczniejsze i bardziej czujne. Oparte na silniku Unreal narzędzia udostępniono już w wersji beta. Open source'owy symulator nosi nazwę Aerial Informatics and Robotics Platform i - jak mówią twórcy - "jego celem jest dostarczenie realistycznej symulacji wraz z narzędziami dla projektantów i deweloperów, by mogli bez przeszkód generować duże pakiety danych treningowych, których potrzebują". Aerial Informatics and Robotics Platform radzi sobie z dwoma problemami: dużą ilością danych potrzebnych do treningu i debugowaniem w symulatorze. Platforma sięga po ostatnie osiągnięcia w komputerowym odwzorowaniu fizyki i percepcji, by tworzyć realistyczne symulacje. Przykład możemy zobaczyć na wideo w YouTube:

Dlaczego badacze z Microsoft postawili akurat na symulację? "Realizm oparty na efektywnie generowanych danych naziemnych pozwala studiować i wykonywać złożone misje, które mogłyby okazać się czasochłonne i ryzykowne w świecie rzeczywistym. Przykładowo, zderzenie w symulatorze nie kosztuje praktycznie nic, a dostarcza użytecznych informacji, które pomogą dopracować projekt". Microsoft mówi też o wyzwaniach, jakie stoją przed twórcami uważnych maszyn. Chodzi głównie o konieczność wsparcia dla zróżnicowanego software'u i hardware'u, ale też i szybkość, z jaką w tej dziedzinie dochodzi do innowacji. Aerial Informatics and Robotics framework ma temu sprostać dzięki budowie modularnej. Platforma działa z typowymi interfejsami robotycznymi, takimi jak Robot Operating System (ROS) i dostarcza gotowych modeli robotów wraz z sensorami. Dodatkowo oferowane jest wsparcie dla symulacji typu hardware-in-the-loop (HIL) i software-in-the-loop (SIL), a także licznych protokołów (np. MavLink). Użytkownik może dość łatwo dodawać do symulacji nowe czujniki i spersonalizowane modele robotów. Wszystko to działa na Linuksie i Windowsie, a kod źródłowy pozostaje otwarty.

Pierwszymi maszynami, które zaimplementowano w platformie, były Quadrotory, mające szerokie zastosowania użytkowe i naukowe ze względu na swoją budowę, odporność, wbudowaną kamerę etc. Wszystkie niezbędne pliki i materiały związane z Aerial Informatics and Robotics Platform można już pobrać bezpłatnie z repozytorium GitHub.