Microsoft szykuje świąteczną ofertę sprzętową. Czego możemy się spodziewać?

Microsoft szykuje świąteczną ofertę sprzętową. Czego możemy się spodziewać?

 Krzysztof Kapustka
Krzysztof Kapustka
12:36
06.08.2015
3 komentarze
1831 wyświetlenie

Większość zaplanowanych na ten rok premier w zakresie rozwijanego oprogramowania firma Microsoft ma już za sobą. Co prawda nie wszystkie produkty trafiły jeszcze na rynek, bo czekamy chociażby na system Windows 10 Mobile, ale pozostała część roku, a głównie nadchodzący okres świąteczny, należeć będzie przede wszystkim do sprzętu. Z tego względu firma już przygotowuje (i odświeża, w przypadku akcesoriów dla Windows 10) swoje urządzenia, by móc zawrzeć je w przygotowywanej przez siebie ofercie świątecznej.

Jeśli wierzyć nieoficjalnym źródłom, na koniec bieżącego roku zaplanowane zostały dwa nowe flagowe modele smartfonów Lumia (Talkman i Cityman), nowa opaska Band 2, dedykowany deweloperom HoloLens oraz mający chyba największą szansę na popularność tablet Surface Pro 4. Pomówmy sobie teraz pokrótce o każdym tych urządzeń.

Smartfony Lumia

Nowe Lumie (950 i 950 XL) pod względem specyfikacji wydają się dość znacznie wybijać na tle konkurencji. Urządzenia te są zdaniem większości osób obcujących z ich prototypami ładne, poręczne i przede wszystkim wydajne. Niestety do życzenia wiele pozostawia materiał, z których będą wykonane. Krótko mówiąc, matowa plastikowość (poliwęglan) tychże telefonów mocno daje tu się odczuć, choć są też tacy użytkownicy, którzy chwalą sobie ten materiał. Na ostateczną opinię w tej sprawie trzeba będzie poczekać na końcowe urządzenia, bo nie wykluczone, że jeszcze coś się w tej sprawie zmieni.

Oba modele pod względem wyglądu zbliżone są do Lumii 640, więc w przeciwieństwie do 930-tki są dość mocno zaokrąglone na rogach. Oba też na przodzie cechują się przyciskami wirtualnymi, które to zamiast przycisków mechanicznych mają być oferowane we wszystkich przyszłych modelach smartfonów Microsoftu. Poza oczywistymi różnicami w konfiguracji sprzętowej obu modeli, Talkman i Cityman różnią się także rozmieszczeniem przycisków bocznych oraz niewielkim wzniesieniem tylnej kamery, które występuje tylko w tym mniejszym wariancie (Talkman).

Spekuluje się, że wspomniane Lumie trafią do sprzedaży około października.

Opaska Band 2

Z powodu dużej popularności pierwszej wersji opaski Band, Microsoft już od kilku miesięcy pracuje nad jej następcą, który podobnie jak flagowe Lumie miałby trafić na półki sklepowe Microsoftu w październiku. O prawdziwości tej daty może świadczyć fakt, że pod koniec lipca Microsoft zakończył produkcję i sprzedaż obecnej wersji opaski Band.

Na temat tego nowego urządzenia nie są niestety znane żadne konkretne informacje. Wiadomo tylko, że Band 2 ma być dużo bardziej dopracowana niż jej aktualizowany już wielokrotnie poprzednik.

Niestety, podobnie jak w przypadku bieżącej wersji Band, jest bardzo mała szansa, że Band 2 pojawi się w sprzedaży u polskich dystrybutorów. Dwójka ma być co prawda dostępna w wielu krajach Europy, ale wśród nich nie wymienia się na razie Polski.

Okulary HoloLens

Najbardziej wyczekiwanym produktem sprzętowym od Microsoftu jest zapewne HoloLens, przy czym ta holograficzna technologia dająca początek rozszerzonej rzeczywistości ma być dostępna dla zwykłego użytkownika dopiero za pięć lat. Jak podkreślił niedawno Satya Nadella, w przeciągu roku dostęp do HoloLens otrzymają deweloperzy i większe przedsiębiorstwa, by do czasu udostępnienia tych urządzeń szerokiemu gronu odbiorców pojawiła się na to urządzenie stosowna ilość treści do spożytkowania.

Nie wykluczone jednak (bo mówią o tym niektóre źródła), że Microsoft przyszykuje na okres świąteczny dużą niespodziankę, i że pierwsze deweloperskie egzemplarze HoloLens trafią w ręce twórców zawartości jeszcze w tym roku.

Dodajmy też, że te 5 lat fazy rozwoju pozwoli również usprawnić i zminiaturyzować obecny model tego urządzenia, który to należy dziś traktować wyłącznie jako działający prototyp nadchodzącego produktu.

Tablet Surface Pro 4

Na koniec mamy jeszcze (zapowiadany przez niektóre źródła także na październik) Surface Pro 4. Nowy tablet powinien zostać wyposażony w jeden z najnowszych procesorów firmy Intel, należący do architektury Skylake. Jeśli będzie inaczej, i Czwórka pojawi się z Broadwellem na pokładzie, wówczas urządzenie to - podobnie jak miało to miejsce z wydanymi rok temu flagowcami Windows Phone - byłoby przestarzałe już w dniu jego premiery. Biorąc jednak pod uwagę, że dobrze sprzedający się dziś model Surface 3 był pierwszym urządzeniem na rynku z procesorem Atom Cherrytrail, jest duża szansa na to, że i Pro 4 będzie jednym pierwszych tabletów z procesorem Skylake.

Jeśli wszystkie te urządzenia miałyby się faktycznie pojawić w zapowiadanych dla nich tegorocznych terminach, to którym z nich bylibyście najbardziej zainteresowani?


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Urządzenia

Komentarze

  • ttt 12:58 06.08.2015

    Przypadkiem atom nie był tylko w "zwykłej" trójce

  • Krzysiek 13:22 06.08.2015

    @ttt: O jedno Pro za dużo...

  • nexus 06:12 13.08.2015

    Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale to w październiku nie ma wyjść Lumia 940 a nie 950 ? CO do atoma to atom był tylko w wersji nie Pro. w Pro juz są Intele serii i-X Tak czy siak będzie fajny sprzęt

Skomentuj

Autor