Microsoft szerzej o aktywacji Windows 10

Microsoft szerzej o aktywacji Windows 10

Autor: Krzysztof Kapustka

Opublikowano: 9/29/2015, 9:15 PM

Liczba odsłon: 15904

Na swojej oficjalnej stronie Microsoft opublikował krótki przewodnik wyjaśniający proces aktywacji systemu Windows 10, w zależności od tego, w jaki sposób go pozyskaliśmy i zainstalowaliśmy. Można się z niego chociażby dowiedzieć, kiedy potrzebny nam będzie klucz aktywacyjny, a także co się stanie z systemem, gdy w zaktualizowanym do Windows 10 komputerze dokonamy modyfikacji sprzętowej.

Jak czytamy we wstępie do opublikowanego dokumentu, aktywacja pomaga firmie Microsoft zweryfikować, czy posiadana przez nas kopia systemu Windows jest oryginalna, i czy aby na pewno została ona użyta na dozwolonej w ramach licencji liczbie komputerów. W zależności od tego, w jaki sposób pozyskujemy system Windows 10, aktywacji dokonywać będziemy tradycyjnie przy użyciu 25-znakowego klucza produktu, lub też w ramach tzw. uprawnień cyfrowych (digital entitlement; tymczasowy polski przekład, do czasu pozyskania oficjalnej polskiej terminologii Microsoft), czyli nowej metody aktywacji systemu Windows, która nie wymaga od nas wprowadzania klucza, a w zamian wiąże konkretny sprzęt z systemem na zasadzie zbliżonej do działania systemów OEM. Zobaczmy teraz, jak wygląda to w praktyce.

Aktywować Windows 10 w ramach nowego (a więc niewymagającego klucza) systemu aktywacji Digital Entitlement będziemy wówczas, gdy: oryginalny i objęty promocją darmowego uaktualnienia do Windows 10 system (Windows 7 i Windows 8.1) zaktualizowaliśmy do Windows 10; gdy kupiliśmy i aktywowaliśmy oryginalny Windows 10 ze Sklepu Windows; gdy kupiliśmy w Sklepie Windows i aktywowaliśmy uaktualnienie do Windows 10 Pro; lub też gdy jesteśmy członkami programu testowego Windows Insider, w ramach którego komputer działający pod kontrolą starszej, uprawnionej wersji Windows/Windows 10 Preview zaktualizowaliśmy do najnowszej wersji testowej Windows 10 Insider Preview. W zasadzie można powiedzieć, że jeśli tylko pozyskaliśmy jakąkolwiek oryginalną i rozprowadzaną na zasadzie pojedynczej licencji wersję systemu Windows 10 bezpośrednio od Microsoft, wówczas system ten aktywować będziemy metodą Digital Entitlement, a więc bez użycia klucza.

Klucz produktu zostanie nam dostarczony w celu aktywacji systemu Windows 10, gdy: system ten zakupiliśmy u autoryzowanego odsprzedawcy (w zależności od tego, czy kupiliśmy wersję w pudełku lub cyfrową, klucz dostępny będzie wewnątrz pudełka, bądź też zostanie dostarczony na podany przy zakupie adres-email lub poprzez wskazaną stronę odsprzedawcy); gdy zakupiliśmy nowe urządzenie dostarczane z systemem Windows 10 (klucz będzie preinstalowany na urządzeniu, zawarty na opakowaniu lub udostępniony w formie naklejonego na urządzenie certyfikatu autentyczności); lub też gdy pozyskaliśmy system w ramach licencjonowania grupowego bądź subskrypcji MSDN (klucz dostępny będzie na portalu danego programu).

W swoim dokumencie Microsoft opisuje również kilka typowych sytuacji, których zaistnienie może wpłynąć na sposób przyszłej aktywacji Windows 10.

Aktywacja systemu Windows 10 po dokonaniu darmowego uaktualnienia z Windows 7 lub Windows 8.1

Na pewno wiecie już, że osoby korzystające z oryginalnego systemu Windows 7 lub Windows 8.1 przez rok od daty premiery systemu Windows 10 mogą skorzystać z darmowej promocji aktualizacji do Windows 10. Warto pamiętać, że jedyną drogą do aktywacji systemu Windows 10 pozyskanego w ramach tej promocji jest dokonanie uaktualnienia z poziomu usługi Windows Update lub instalatora Windows 10 z wykorzystaniem działającego środowiska Windows 7 lub Windows 8.1. Tym samym proces instalacji systemu Windows 10 zainicjalizowany rozruchem nośnika tego systemu, a następnie przeprowadzenie w tej formie czystej instalacji nie zalicza się do promocji darmowej aktualizacji. Systemu Windows 10 nie można aktywować kluczem Windows 7, Windows 8 lub Windows 8.1.

Jeśli aktywowaliśmy system Windows 7 lub Windows 8.1 do Windows 10 korzystając z darmowej promocji (Windows Update/uaktualnienie z poziomu działającego systemu), Windows 10 automatycznie aktywuje się online, tworząc odpowiednie uprawnienie cyfrowe (digital entitlement) dla naszego urządzenia.

Aktywacja po ponownej instalacji Windows 10

Sposób, w jaki aktywujemy Windows 10 po jego ponownej instalacji zależeć będzie od tego, w jaki sposób został on pierwotnie zainstalowany na naszym urządzeniu. Jeśli aktywowaliśmy darmowy Windows 10 lub zakupiliśmy jego kopię w Sklepie Windows (co oznacza, że dysponujemy cyfrowym uprawnieniem), będziemy mogli zainstalować ponownie tą samą edycję Windows 10 na tym samym urządzeniu bez konieczności wprowadzania klucza produktu. Jeśli nawet jesteśmy o niego pytani podczas instalacji, wystarczy kliknąć przycisk Pomiń. Nasze urządzenie aktywuje się ponownie po zakończeniu instalacji.

Jeśli Windows 10 aktywowaliśmy po raz pierwszy przy użyciu klucza, będziemy go musieli wprowadzać przy każdej ponownej instalacji.

Aktywacja nowej instalacji Windows 10

Nowa instalacja Windows 10 na urządzeniu, na którym nigdy wcześniej nie aktywowaliśmy tego systemu, w celu aktywacji wymagać będzie wprowadzenia klucza produktu. Dotyczy to również zmiany edycji Windows 10, co oznacza, że klucz będzie nam potrzebny również wtedy, gdy będziemy się starać aktywować inną edycję Windows 10, niż ta aktywowana poprzednim razem.

Aktywacja najnowszej kompilacji testowej Windows 10 Insider Preview

Kompilacje Windows 10 pozyskiwane w ramach programu testowego Windows Insider będą aktywować się automatycznie, pod warunkiem, że każda poprzednia kompilacja testowa była aktywowana przed uzyskaniem kolejnej.

Aktywacja Windows 10 na komputerze, w którym nastąpiła zmiana konfiguracji sprzętowej

Jeśli zakupiliśmy system Windows 10 z kluczem, aktywacja takiego systemu po zmianie dowolnego z komponentów sprzętowych nie będzie stanowić żadnego problemu. Inaczej wygląda sprawa darmowej aktualizacji do Windows 10. Jeśli dokonaliśmy uaktualnienia do Windows 10 w ramach rocznej promocji darmowej aktualizacji, a następnie dokonaliśmy znaczącej zmiany w konfiguracji sprzętowej zarejestrowanego w ramach aktywacji komputera (np. wymieniliśmy płytę główną na inną), wówczas Windows 10 może zostać zdezaktywowany. W takim przypadku, jeśli chcemy ponownie aktywować Windows 10 na tym komputerze, powinniśmy skontaktować się z obsługą klienta Microsoft.

Jeśli macie jakieś pytania, zadajcie je poniżej w komentarzach.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia