Microsoft stworzył generator obrazów AI

Microsoft stworzył generator obrazów AI

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/5/2019, 9:18 PM

Liczba odsłon: 4205

Microsoft eksperymentował z technologią Generative Adversarial Network (GAN) już wcześniej, wypuszczając m.in. bota, który rysuje to, co mu opiszemy, i aplikację, która tworzy niezwykłe karykatury na podstawie zdjęć osób. Najnowszy projekt firmy powstał we współpracy z MIT. Jest to aplikacja online o nazwie Gen Studio, która stanowi odpowiedź na pytanie, jak można przy udziale GAN przekształcić istniejące dzieła sztuki w coś zupełnie nowego.

Gen Studio otworzymy w przeglądarce, wchodząc na jego stronę. Z aplikacji może korzystać każdy, aby eksplorować generowane przez sztuczną inteligencję obrazy, będące wypadkową wielu innych obrazów. Generative Adversarial Network w sposób losowy pozyskuje próbki z istniejących dzieł. Proces jest następnie odwracany i to GAN za pomocą algorytmu tworzy pasujące wyniki, ale nadal oscylujące między obrazami już istniejącymi.

Właściwie najlepiej to zobrazować przykładami. Użytkownik na stronie po wybraniu zdjęcia ma do dyspozycji dwa tryby. Explore map korzysta z kolekcji zdjęć Metropolitan Museum of Art i za pośrednictwem GAN pozwala eksplorować i wizualizować przestrzenie między tymi obrazami. Obsługa tego jest prosta - klikamy i przeciągamy punkt pomiędzy obrazami, a po lewej obserwujemy wygenerowany obraz. Możemy go również zapisać albo udostępnić.

Gen Studio

Drugi tryb to Combine features. Działa on podobnie, z tym że nie przesuwamy już punktu na płaszczyźnie, a uzyskujemy nad tą mieszanką bardziej precyzyjną kontrolę. Klikając plusy i minusy, dodajemy i odejmujemy cech szczególnych z części składowych do końcowego obrazu.

Gen Studio

Twórcy doświadczenia użyli mikroserwisowej architektury głębokich sieci, usług Azure i magazynu Azure Blob Storage, a także Visual Studio Code, w którym rozwinęli Flask API, obsługujące GAN z klastra Azure Kubernetes Service (AKS) napędzanego przez GPU Nvidii. Usługi te umożliwiają generowanie nowych obrazów w czasie rzeczywistym i są odpowiedzialne za interaktywny wygląd i odczucia witryny - dodają twórcy projektu. Warstwa front-endowa została zbudowana z użyciem React i jest hostowana w Azure z użyciem App Service.

W eksplorację obrazów z użyciem GAN możecie pobawić się sami - wystarczy wejść na stronę https://gen.studio/.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia