Microsoft pracuje nad niskobudżetowym tabletem Surface

Microsoft pracuje nad niskobudżetowym tabletem Surface

 Krzysztof Kapustka
Krzysztof Kapustka
21:48
25.03.2015
2153 wyświetlenia

Wkrótce na rynku może pojawić się zupełnie nowy model tabletu Surface, łączący w sobie niższą wydajność i cenę tabletów Surface RT z szerszą kompatybilnością urządzeń Surface Pro. Świadczyć o tym mogą pojawiające się doniesienia, mówiące o zaawansowanym stanie prac firmy Microsoft nad tego typu produktem.

Na myśl o nowym tablecie Surface z kategorii low-end większość osób przywołuje zapewne w pamięci niezbyt dobrze przyjęte przez rynek modele Surface RT i Surface 2. Jak pamiętamy, modele te działały pod kontrolą systemu Windows RT skierowanym pod zawartą w nich energooszczędną architekturę ARM. Największa wada tego systemu - brak zgodności z napisanymi już aplikacjami Windows - ograniczała na nim możliwość uruchamiania aplikacji jedynie do tych dostępnych w Sklepie Windows.

Po wydaniu drugiej generacji swoich tabletów Microsoft postanowił porzucić tę "uboższą" rodzinę urządzeń, czego skutkiem było wprowadzenie na rynek już tylko mocnego Surface Pro 3 z szeroko akceptowalną architekturą x86, realizowaną w postaci procesorów Intel Core. W planach firmy był także mniejszy pod względem rozmiaru Surface Mini, jednak projekt ten został anulowany dosłownie na kilka dni przed jego oficjalną zapowiedzią. Do tej pory jedynym więc wyczekiwanym produktem marki Surface był wyłącznie tablet czwartej generacji - Surface 4. Do dziś.

Jak donosi serwis WinBeta, modele Surface z rodziny RT mogą wkrótce doczekać się pewnego rodzaju reinkarnacji, a to za sprawą nieoficjalnych informacji o prowadzonych przez Microsoft pracach nad nowym modelem Surface. Urządzenie to miałoby być modelem z niższej (w stosunku do serii Pro) półki, przy czym nie będzie ono bazować na systemie Windows RT. Ma się w nim znaleźć pozbawiony wentylatora procesor - pod uwagę brane są Intel Atom lub Intel Core M - którego architektura definitywnie potwierdzałaby śmierć wersji RT wraz z dedykowanym jej systemem.

Wspomniane urządzenie Surface miałoby zostać ogłoszone najpóźniej podczas tegorocznej konferencji BUILD, po czym stosunkowo dość szybko wypuszczone na rynek. Biorąc pod uwagę możliwą datę wydania tego produktu, najprawdopodobniej byłoby ono rozprowadzane wraz z systemem Windows 8.1, z możliwością późniejszej aktualizacji do Windows 10. Jako że wcześniej firma zapowiedziała, że obecne już na rynku urządzenia Surface spoza linii Pro nie otrzymają możliwości upgrade'u do Windows 10, nowy i miejmy nadzieję dużo tańszy model Surface definitywnie nie będzie należał do żadnej z obecnych serii tabletów - RT i Pro.

Nadchodząca konferencja BUILD rozpoczynająca się 29 kwietnia może przynieść nam wiele interesujących informacji i nowości. Być może poza prezentacją nowych flagowych modeli smartfonów Lumia czy demonstracji dodatkowych możliwości technologii HoloLens, na co wszyscy liczą, doczekamy się również oficjalnej zapowiedzi nowego modelu tabletu Surface.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.winbeta.org/news/exclusive-microsoft-building-successor-surface-2-rt-here-are-first-details

Polecamy również w kategorii Surface