Microsoft potwierdza, że nie blokuje Linuksa na komputerach Signature

Microsoft potwierdza, że nie blokuje Linuksa na komputerach Signature

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
13:46
23.09.2016
0 komentarzy
1162 wyświetlenia

Niemały skandal wywołały wczorajsze doniesienia, jakoby komputery Lenovo Yoga 900 ISK2, Yoga 900S i Yoga 710S blokowały instalację zewnętrznych systemów operacyjnych, takich jak Linux. Dodatkowo w serwisie Reddit, który nagłośnił temat, znalazły się zrzuty ekranu ze strony Best Buy, na której "Lenovo Product Expert" tłumaczy, że urządzenia są zablokowane z powodu umowy z Microsoft, dotyczącej komputerów Signature. Obie firmy odnoszą się do tych nowinek.

Już na wstępie należy zauważyć, że Best Buy nie sprzedaje PC-tów Signature. Te można nabyć za pośrednictwem Sklepu Microsoft. Tak czy inaczej Lenovo opublikował oświadczenie, w którym odnosi się do zarzutów: "By poprawić wydajność systemu, Lenovo wprowadził branżowy trend, adoptując RAIN dla SSD w wybranych konfiguracjach produktów. Lenovo nie blokuje intencjonalnie możliwości użytkowania innych systemów na swoich urządzeniach i jest w pełni zobowiązany do dostarczania certyfikacji Linux i wsparcia dla [jego] instalacji na szerokim wachlarzu urządzeń - https://support.lenovo.com/us/en/documents/pd031426. Niewspierane modele muszą polegać na dostawcach systemu operacyjnego Linux, udostępniających nowe sterowniki i jądro, wspierające funkcjonalności, takie jak RAID na SSD. Yoga 900 jest zaprojektowany dla Windows 10 i nie znajduje się na liście modeli Lenovo ze wsparciem dla Linuksa. Jak zostało wspomniane, Lenovo ma obszerną listę produktów ze wsparciem/certyfikacją dla Linuksa".

Do zarzutów odniósł się także rzecznik Microsoft, który tłumaczy, że firma nie ma żadnej umowy z Lenovo, która miałaby dotyczyć blokowania innych niż Windows systemów: "Lenovo niedawno zaadoptowało RAID dla SSD w niektórych konfiguracjach produktów, co wymaga dodatkowych kroków, by wspierać wszystkie funkcje systemowe. Więcej informacji znaleźć można na ich stronie wsparcia: https://support.lenovo.com/us/en/documents/pd031426. Ostatnie doniesienia o problemach z instalacją oprogramowania, związane z Microsoft Signature, są nieprawdziwe".

Wiadomo już, z jakiego powodu pojawiają się trudności z instalacją Linuksa na niektórych urządzeniach - i nie jest to wynikiem żadnego tajnego paktu Microsoft i Lenovo. Jeden z członków załogi Lenovo ogłosił na forum, że poprawki staną się dostępne na przestrzeni kilku tygodni lub miesięcy. Tymczasem jeśli zastanawiacie się nad kupnem PC z zamiarem użytkowania systemu innego niż Windows, Yoga 900 może nie być najlepszym wyborem.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/microsoft-confirms-that-it-is-not-blocking-linux-installations-on-signature-pcs

Polecamy również w kategorii Urządzenia

Komentarze

Skomentuj

Autor