Microsoft podpisał 5-letni kontrakt z armią. Zarobi na tym 1,76 miliarda

Microsoft podpisał 5-letni kontrakt z armią. Zarobi na tym 1,76 miliarda

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
19:44
14.01.2019
700 wyświetleń

Microsoft wywalczył sobie właśnie kontrakt z potężnym klientem. Chętnym na usługi Giganta okazał się Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. 5-letnia, opiewająca na 1,76 miliarda dolarów umowa zakłada, że Microsoft dostarczy swoje usługi Departamentowi Obrony, Straży Wybrzeża i służbom wywiadowczym. Kontrakt będzie obowiązywał do 10 stycznia 2024 roku.

Wsparcie obejmuje usługi inżynierii produktu Microsoftu dla deweloperów oprogramowania i zespołów produktów, zwiększających potencjał szeregu własnych zasobów i kodu źródłowego oraz kompleksowe wsparcie dla narzędzi, bazę wiedzy, asystę przy rozwiązywaniu problemów i, w razie potrzeby, własne zmiany w kodzie źródłowym Microsoftu.
– US Department of Defense

Kontrakt został podpisany na gruncie DoD Enterprise Software Initiative (ESI) - inicjatywy, mającej na celu ułatwienie procesów nabywania i zapewniania produktów i usług informatycznych, które spełniają standardy techniczne DoD oraz przedstawiają dla niego najwyższą wartość. Trzeba jeszcze podkreślić, że wspomniane 1,76 mld dolarów to kwota, do wypłacenia której DoD nie jest zobligowane już teraz. Fundusze będą wypłacane Microsoftowi w trakcie i związane będą z konkretnymi zadaniami.

Choć tematyka jest zbliżona, to umowa nie jest częścią kontrowersyjnego projektu JEDI, do którego swoją kandydaturę zgłosił w zeszłym roku Microsoft. Decyzja firmy została wtedy mocno skrytykowana przez pracowników, choć najwyraźniej nic z tego nie wynikło. Wyniki przetargu zostaną podane prawdopodobnie w tym kwartale roku kalendarzowego. Niektórzy prognozują, że 10-letni kontrakt wygra właśnie Microsoft, choć spore szanse ma też konkurencja - Intel i AWS. Microsoft buduje też dla armii specjalny model HoloLens. Za stworzenie prototypu firma zarobi 480 milionów dolarów.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.zdnet.com/article/microsofts-big-win-pentagon-signs-massive-1-76bn-contract/

Polecamy również w kategorii Microsoft