Microsoft ostrzega przed trojanami

Microsoft ostrzega przed trojanami

 Wojciech Błachno
Wojciech Błachno
13:14
08.11.2017
0 komentarzy
1036 wyświetleń

W ostatnim czasie głośno było o oprogramowaniu typu ransomware (oprogramowanie wymuszające okup). Wirusy Petya, WannaCry i Bad Rabbit, o których mogliście przeczytać na CentrumXP, atakowały sieci należące do przedsiębiorstw, jak również komputery prywatne. Efektem ataków był brak dostępu do cennych danych, a w przypadku braku kopii bezpieczeństwa, utrata ich praktycznie bezpowrotnie. Jednak pamiętać trzeba o złośliwym oprogramowaniu, które działa mniej jawnie.

Microsoft ostrzega przed trojanami

Microsoft ostrzega przed trojanami, które w ostatnich kilku miesiącach wznowiły aktywność. Qakbot i Emotet, bo tak nazywają się owe wirusy, za główny cel obierają sobie pozyskanie danych bankowych ofiary, które są potem wykorzystywane do kradzieży pieniędzy lub tożsamości.

Trojany te są najczęściej wysyłane do ofiary w załączniku maila lub pobierane przez ofiarę z zainfekowanej złośliwym oprogramowaniem strony internetowej. Po pobraniu na dysk wirus ukrywa się, udając prawidłowe procesy systemu Windows. Po połączeniu z serwerem kontrolującym działanie wirusów, rozpoczynają one zbieranie danych. Część z nich ma możliwość rozprzestrzeniania się za pośrednictwem sieci, co dodatkowo zwiększa skalę infekcji. Trojany potrafią korzystać z protokołu SMB (Server Message Block) do wysyłania swoich kopii na inne urządzenia. Zagrożone są również wszelkie dyski przenośne.

W razie infekcji specjaliści z Microsoftu doradzają niezwłoczne odłączenie zainfekowanego komputera od sieci, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa oraz odciąć go od serwera sterującego jego pracą.

W celu uniknięcia zainfekowania jakimkolwiek złośliwym oprogramowaniem warto uważać na wszelkie podejrzane załączniki w otrzymywanych mailach oraz na pliki pobierane z nieznanych nam internetowych źródeł.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.neowin.net/news/microsoft-warns-of-two-banking-trojans-affecting-home-users-and-businesses

Polecamy również w kategorii Bezpieczeństwo

Komentarze

Skomentuj

Autor