Microsoft opatentował sposób na wielosystemowe uruchamianie urządzeń mobilnych

Microsoft opatentował sposób na wielosystemowe uruchamianie urządzeń mobilnych

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 4/9/2015, 8:09 PM

Liczba odsłon: 2602

Od pewnego czasu docierają do nas informacje o współpracy Microsoftu z partnerami sprzętowymi na polu rozwiązań wielosystemowych. Wysiłki te sprowadzają się przede wszystkim do stworzenia uniwersalnego sposobu instalacji mobilnego Windows 10 na smartfonach z Androidem. Czy udało się tego dokonać? Nazwa najnowszego patentu - “Multi-OS (operating system) boot via mobile device” - wskazywałaby, że tak. Musimy jednak przyjrzeć się nieco bliżej szczegółowym wyjaśnieniom.

Zarejestrowany dwa dni temu patent o numerze 9,003,173 opisywany jest jako sposób używania wielu systemów operacyjnych, by dostarczyć zróżnicowanej funkcjonalności na urządzeniach mobilnych. Nie jest to równoznaczne - jak moglibyśmy wierzyć - z możliwością szybkiego wyboru między Androidem a Windows podczas rozruchu smartfona.

"Innowacja" - jak przeczytamy w opisie patentu - pozwoli użytkownikowi wybrać system do wykonania określonego zadania lub by przyspieszyć działanie urządzenia. Chodzi tu na przykład o czynności, które nie wymagają pełnego załadowania systemu Windows, takie jak szybkie nawiązanie połączenia z numerem ratunkowym. Możemy wyobrazić sobie też inny scenariusz: naciśnięcie fizycznego przycisku migawki załaduje domyślnie wyłączony system, odpowiedzialny za aparat, i pozwoli użytkownikowi wykonać zdjęcia bez konieczności uruchamiania pełnego systemu.

Multi-OS

Stworzone w ten sposób środowisko uruchomieniowe będzie dostosowywać się do potrzeb użytkownika. Microsoft podaje tu przykład klienta biznesowego, który z uwagi na bezpieczeńśtwo może uruchomić tylko wybrane, niezbędne do określonego zadania systemy. Użytkownik będzie mógł polegać na automatycznie dostosowanym środowisku lub ręcznie włączać i wyłączać poszczególne komponenty. Co istotne, poszczególne systemy, które dotychczas musiały być fizycznie obecne w pamięci urządzenia, mogą zostać pobrane lub też być przechowywane w chmurze i z tego poziomu dostępne dla użytkownika.

W pewnym sensie przypomina to rozwiązanie, wdrożone w Xbox One - dwie części systemu operacyjnego, oparte na jądrze Windows NT, obsługują odpowiednio gry i aplikacje. Nowy patent nie wymaga jednak, by oba systemy działały nieprzerwanie i równolegle - prawdopodobnie w tym właśnie tkwi owa innowacja.

Jak już wiadomo, patent nie dotyczy wielosystemowych smartfonów z Androidem i Windows. Nie oznacza to bynajmniej, że Microsoft zaprzestał działań na tym polu. Firma, współpracując z Xiaomi, opracowała już sposób na uruchomienie Windows 10 w środowisku domyślnie przeznaczonym dla Androida - smartfonie Mi4. Jest więc tylko kwestią czasu, nim uda się opracować uniwersalną metodę, działającą w ten sposób na wszystkich urządzeniach mobilnych.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia