Microsoft opatentował rysik, który skanuje kolory i tekstury otoczenia

Microsoft opatentował rysik, który skanuje kolory i tekstury otoczenia

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
17:56
19.02.2016
0 komentarzy
2038 wyświetleń

Surface Pen zyskał w ostatnich latach trochę nowych możliwości, ale jego twórcy wcale nie zwalniają tempa. Microsoft opatentował (pozornie?) nową technologię rysika, która umożliwia pobieranie kolorów z otoczenia, by następnie używać ich na ekranie dotykowym. Kierujemy pióro na interesujący nas obiekt, zatwierdzamy i już możemy rysować w wybranym kolorze. Czy jest to tak proste, jak się wydaje? Przekonajmy się.

Jak wynika z treści opublikowanego wczoraj dokumentu (US20160048221), Microsoft stworzył rodzaj pióra dotykowego, wyposażonego w zestaw czujników i system rozpoznający kolory. Użytkownik może skierować końcówkę w stronę rzeczywistego obiektu, a pióro zarejestruje jego kolor i prześle do urządzenia (np. tabletu Surface). Miniaturowy skaner czy też matryca wbudowana w pióro to pomysł, który już nieraz gościł na łamach serwisu Kickstarter, tym niemniej Microsoft poszedł o krok dalej.

Rysik

Pióro nie tylko będzie mogło pobierać kolory i ustawiać je w edytorze tekstowym czy graficznym, ale również powiąże je z wybranymi funkcjami. Przykładowo, gdy zeskanujemy kolor zielony, otworzy się wybrana aplikacja. Zeskanowanie koloru niebieskiego spowoduje zaznaczenie maili, oznaczonych wcześniej tym kolorem. Gdy wyposażymy się w kolorową podkładkę pod mysz lub nawet wydruk tęczowej flagi, obsługa wielu funkcji może być znacznie szybsza niż w przypadku tradycyjnych urządzeń wejścia.

Microsoft przygotował jeszcze jedną ciekawą funkcję. Chodzi o rozpoznawanie tekstury obiektów. To znacznie bardziej skomplikowane niż rozpoznawanie kolorów i wymaga całego zestawu sensorów, takich jak akcelerometry, żyroskopy, a nawet mikrofony, które rozpoznają dźwięk, powstały podczas dotykania rysikiem konkretnego materiału. Tekstura może zostać następnie odtworzona na ekranie i wykorzystana w programach graficznych, edytorach 3D itd.

Rysik

Czy takie inteligentne pióro ma szansę wejść na rynek? Microsoft zgłosił wprawdzie patent w 2014 r., jednak dotąd nie przedstawił nawet zapowiedzi takiego urządzenia. Wejście na rynek nowej generacji urządzeń Surface - tabletu Surface Pro 4 i laptopa Surface Book - było dobrą, aczkolwiek niewykorzystaną okazją na jego debiut. Co się odwlecze, to nie uciecze, zwłaszcza że Microsoft kładzie spory nacisk na rozwój linii Surface. Naszym zdaniem pióro mogłoby stanowić interesujący dodatek do Surface Phone'ów, które miałyby w przyszłości zastąpić smartfony Lumia. Pełną treść dokumentów patentowych US20160048221 można przejrzeć na stronie Free Patents Online.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/microsoft-patents-stylus-that-can-scan-colors-and-textures-from-the-real-world

Polecamy również w kategorii Urządzenia

Komentarze

Skomentuj

Autor