Microsoft opatentował rozkładany typ urządzenia mobilnego

Microsoft opatentował rozkładany typ urządzenia mobilnego

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
21:59
16.01.2017
1664 wyświetlenia

Microsoft otrzymał patent na urządzenie mobilne, które można rozłożyć i postawić, zamieniając je w tablet. Wniosek został złożony 16 października 2014 r., a patent nadano 10 stycznia tego roku. Czy właśnie z takim rozwiązaniem Microsoft zamierza ponownie wskoczyć na rynek mobilny, prezentując smartfona nowej generacji - Surface Phone?

Sama koncepcja phabletu (fuzji smartfona i tabletu) nie jest niczym nowym, jednak do tej pory nikt nie pokusił się o rozkładanego smartfona, który przybrałby formę np. tabletu Surface Pro 4... aż do teraz. Microsoft opatentował pewien szczególny rodzaj urządzenia mobilnego wyposażonego w strukturę elastycznych zawiasów (Mobile Computing Device having a Flexible Hinge Structure, US 9,541,962 B2). Patent uzyskał dość ciężki opis, z którego jednak można co nieco wywnioskować: "Opisane są techniki dotyczące mobilnego urządzenia komputerowego, posiadającego strukturę elastycznych zawiasów. W jednej lub większej liczbe implementacji mobilne urządzenie komputerowe zawiera wiele obudów, elastyczne urządzenie wyświetlające i elastyczną strukturę zawiasów. Elastyczna struktura zawiasów zabezpiecza wiele ekranów przed pozostałymi oraz uniemożliwia im obracanie się wokół własnej osi w odniesieniu do pozostałych i wspiera ciągłość obszaru wyświetlania urządzenia wyświetlającego, które rozszerza się na wiele obudów i elastyczną strukturę zawiasów". Z pewnością dużo więcej o takim urządzeniu powiedzą nam grafiki poglądowe.

Patent odnosi się do względnie szerokiego wachlarza projektów, które z pozoru wyglądają jak smartfon, lecz po rozłożeniu przybierają formę tabletu z dołożonym ekranem. Gdy przyjrzymy się dokładnie grafikom, zauważymy projekty zarówno z jednym, jak i dwoma kompletami zawiasów. Co ciekawe, nie jest to jedyny tego typu patent w portfolio Microsoft. Tydzień wcześniej firma uzyskała korespondujący patent o nazwie Hinge Electrical Interconnection Guide (US 9,535,465 B2). Przedstawiony tam projekt zawiasów został też przewidziany dla urządzeń mobilnych. Prawdopodobnie pierwszym rozkładanym w ten sposób smartfonem/mobilnym komputerem będzie właśnie Surface Phone. Niewykluczone, że Microsoft zabezpiecza też po prostu swoją pozycję jako beneficjenta w związku z portfolio patentów, z których korzystają m.in. producenci telefonów z Androidem.

Surface Phone ciągle czeka na swoją oficjalną zapowiedź, jednak w sieci nie brakuje jego domniemanych grafik poglądowych czy specyfikacji technicznych. Smartfon nowej generacji ma się wyraźnie różnić od istniejących dziś na rynku urządzeń. Zasadniczą nowością będzie wsparcie dla pełnej wersji Windows 10 (bez dopisku Mobile) i okienkowych aplikacji Win32.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.neowin.net/news/microsoft-awarded-patent-for-foldable-phone-that-opens-up-into-a-larger-tablet

Polecamy również w kategorii Surface