Microsoft opatentował nowy typ czujników, bazujący na wykrywaniu nacisku

Microsoft opatentował nowy typ czujników, bazujący na wykrywaniu nacisku

Autor: Amadeusz Labuda

Opublikowano: 9/5/2017, 1:02 PM

Liczba odsłon: 1960

Urządzenia którymi posługujemy się na co dzień stale ewoluują, jednakże rzadko zwracamy uwagę na pewien aspekt tego procesu, mianowicie na to, w jaki sposób wchodzimy z nimi w interakcję. Z technicznego punktu widzenia stwierdzić można, że niezależnie od tego, jakie urządzenie elektroniczne obsługujemy, dokonujemy tego poprzez stymulację odpowiednich sensorów. Dotyczy to zarówno komputerów, smartfonów czy też nawet drukarek. Microsoft postanowił jakiś czas temu wnieść coś od siebie do rozwoju sensorów, projektując odkształcalne czujniki. Mają one całkiem spory potencjał, by już niebawem zadomowić się w naszej codzienności.

Przykładowe zastosowanie nowych czujników

Wniosek patentowy opisujący odkształcalne czujniki złożony został przez Microsoft już w lutym zeszłego roku. Sensory tego typu swoje działanie mają opierać na dokładnym rejestrowaniu działającego na nie nacisku. Wraz z opisem, wniosek zawierał również kilka ilustracji umożliwiających łatwe zorientowanie się w koncepcji ich zastosowania. Jednym z przedstawionych rozwiązań, jest umieszczenie czujnika odkształcalnego w kanapie – jako że nie jest to jednostka sterująca, tylko element wykrywający zmianę stanu, efekt końcowy zależy tylko od naszej wyobraźni oraz zdolności technicznych. Łatwo jednak wyobrazić sobie sytuacje, w której siadając na wspomnianym meblu automatycznie uruchamialibyśmy telewizor. Kolejne szkice przedstawiają zastosowanie czujników tego typu na krawędziach obudowy tableta Surface oraz wewnątrz obręczy gogli HoloLens. Mogą one umożliwić między innymi wybudzanie i usypianie urządzenia zależnie od tego, czy ktoś korzysta z urządzenia. Ponadto, w przypadku urządzeń takich jak wspomniany tablet czy smartfon możliwym by było wykorzystanie czujników odkształcalnych jako kolejnego elementu sterującego. Na uwagę zasługuje tez szkic kolarza, posiadającego przyczepiony do uda jeden z sensorów (umieszczony na elastycznej opasce). Mógłby on w założeniu poinformować inne urządzenie, na przykład smartfona, o obrzęku mięśni użytkownika.

Jak widać nawet stworzenie czegoś w teorii tak prostego, jak nowy rodzaj czujnika może otworzyć cały wachlarz nowych możliwości. Niestety, nie wiadomo obecnie, kiedy opisane sensory zostaną wykorzystane przez Microsoft ani w jaki dokładnie sposób. Istnieje jednak spora szansa, że dostępne będą jako komponenty – ciężko wymyślić coś, co równie bardzo ucieszyłoby majsterkowicza znającego się na programowaniu w Windows 10 Core IoT.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia