Microsoft oficjalnie zapowiedział Windows 10 Pro for Workstations

Microsoft oficjalnie zapowiedział Windows 10 Pro for Workstations

Autor: Amadeusz Labuda

Opublikowano: 8/11/2017, 1:25 PM

Liczba odsłon: 3395

Nieco ponad dwa miesiące temu, przy okazji udostępnienia przez Microsoft wadliwego buildu 16212 wypłynęły na jaw ciekawe relacje. Wynikało z nich, że gigant z Redmond planuje wydać trzy nowe wersje swojego systemu operacyjnego. Krótko później upublicznione nieoficjalnie zostały kolejne informacje, dosyć szczegółowo opisujące założenia jednego z nich – Windows 10 Pro for Advanced PCs. Dedykowany miał być on najpotężniejszym z komputerów, zaś jego cechą szczególną okazało się zastosowanie zamiennika klasycznego systemu plików NTFS, przez rozwiązanie o nazwie ReFS. W dniu wczorajszym okazało się, że przecieki były prawdziwe - Microsoft oficjalnie ogłosił, że prowadzi prace nad Windows 10 Pro for Workstations (wcześniej znany właśnie jako Windows 10 Pro for Advanced PCs). Co dokładniej go charakteryzuje?

Podstawowe informacje na temat Windows 10 Pro for Workstations

Wykorzystano w nim system plików ReFS (wytrzymały system plików), który zastąpić ma powszechnie dziś stosowany format NTFS. Dzięki temu dane powinny stać się dużo bardziej odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i przemieszczenia. Dodatkowo, ReFS został zoptymalizowany do obsługi dużych woluminów danych, co oznacza że system płynniej będzie sobie radził z działaniami na nich podejmowanymi. Co istotne, w przypadku uszkodzenia danych, powinny zostać one zostać przywrócone bez najmniejszych problemów.

W celu zapewnienia maksymalnej wydajności, nawet w przypadku najbardziej wymagających aplikacji i programów, Windows 10 Pro for Workstations oferować będzie wsparcie dla modułów pamięci trwałej NVDIMM-N. Jest to odpowiednik klasycznej pamięci RAM z jedną, dosyć sporą różnicą: dane w niej przechowywane nie zostaną samoistnie utracone, nawet gdy całkowicie wyłączymy komputer.

Nowy system Microsoftu oferować będzie też ulepszony mechanizm współdzielenia plików, figurujący pod nazwą SMB Direct. Co prawda wymaga on do działania adaptera sieciowego obsługującego Remote Direct Memory Access (RDMA), jednakże rekompensuje te wymaganie z nawiązką – zapewniać ma bardzo szybkie łącze o niskich czasach oczekiwania, zużywając przy tym bardzo niewiele mocy obliczeniowej CPU. Przydatne ma to być zwłaszcza przy łączeniu z ogromnymi zbiorami danych przy pomocy SMB.

Jednym z najistotniejszych założeń podczas projektowania opisywanego systemu, było umożliwienie wykorzystania całej mocy obliczeniowej oferowanej przez hardware. W efekcie użytkownicy najmocniejszych konfiguracji sprzętowych otrzymają naprawdę spore pole do popisu. Możliwe będzie teraz skorzystanie z mocy oferowanej przez aż 4 procesory jednocześnie (liczba ta była wcześniej ograniczona do 2). Mało tego, możliwe będzie skorzystanie z procesorów dedykowanych rozwiązaniom serwerowym, takich jak na przykład Xeon czy też Opteron. Zwiększona została również ilość obsługiwanej przestrzeni magazynowej, wynosi ona teraz 6 TB.

Jak widać, system Windows 10 Pro for Workstations dedykowany jest najpotężniejszym z komputerów. Jego premiera ma mieć miejsce wraz z Fall Creators Update, co oznacza jedno – dodane zostaną prawdopodobnie kolejne funkcje i mechanizmy, które sprawią, że system ten stanie się jeszcze bardziej łakomym kąskiem dla wymagających użytkowników. Warto zwrócić również uwagę na fakt, że osoby posiadające przeciętnej klasy komputery raczej nie mają na co czekać – w ich przypadku zmiana systemu na Windows 10 Pro for Workstation wydaje się bezsensowna.