Microsoft objaśnia rezultaty testów, jakim poddano Windows Defendera

Microsoft objaśnia rezultaty testów, jakim poddano Windows Defendera

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/25/2018, 11:04 PM

Liczba odsłon: 1941

Pod koniec zeszłego i na początku tego roku Windows Defender osiągnął rekordowe dla siebie wyniki w dwóch niezależnych testach skuteczności. Wyniki te właściwie nie mogły być już lepsze, bowiem wynosiły 100%, podczas gdy średnia branżowa oscyluje w granicach 99,5%-99,9%. „To zbyt piękne, by mogło być prawdziwe” - pomyślą niektórzy. Cóż, Microsoft postanowił rozwiać wątpliwości i objaśnić, w jaki sposób Windows Defenderowi udało się osiągnąć ten kamień milowy.

Windows Defender: Test antywirusów AV-TEST

Microsoft postanowił podzielić się własnymi wglądami i dostarczyć poziom transparentności do wyników testów ze stycznia-lutego, przeprowadzonych przez niezależnego testera antywirusów, AV-TEST. Ma to na celu poszerzenie wniosków z testu o informacje kontekstowe, dzięki którym klienci staną się lepiej poinformowani i będą mogli podejmować lepsze decyzje w związku z adaptacją Windows Defender Advanced Threat Protection (Windows Defender ATP). Raport o transparentności wyjaśnia trzy kwestie - ochronę, użyteczność (błędy pierwszego rodzaju/false positives) i wydajność. Jak wyjaśnia Microsoft:

  1. W zakresie ochrony (Protection) Windows Defender Antivirus (AV) osiągnął idealny wynik i utrzymuje stale najwyższe wyniki w tej kategorii.
  2. W zakresie użyteczności Windows Defender AV osiągnął poprawiony wynik 5,5/6,0. Z telemetrii Microsoftu wynika, że próbki, które Windows Defender sklasyfikował niepoprawnie (jako false positives) mają bardzo niski stopień powszechności występowania i nie są powszechnie używane w kontekście biznesowym.
  3. W zakresie wydajności Windows Defender AV także poprawił swój wynik, który wyniósł 5,5/6,0. Pod względem wydajności na niemal wszystkich obszarach sprawował się lepiej, niż reszta w branży. Rezultaty te mają być odzwierciedleniem inwestycji, które Microsoft powziął w celu optymalizacji wydajności Windows Defender AV względem często wykonywanych akcji, np. uruchamiania aplikacji.

Niezależne testy mogą wspomóc ocenę zabezpieczeń, jakie oferują pakiety chroniące, ale - jak pisze Microsoft - "ważne jest, by zrozumieć, że testy antywirusów są tylko częścią procesu kompletnej oceny jakości". Innymi słowy, w rzeczywistości trzeba wziąć jeszcze pod uwagę serię innych czynników. Przykładowo, podczas gdy Windows Defender ATP jako antywirus osiągnął idealny wynik całościowy w kategorii ochrony ze stycznia-lutego i pomylił się tylko co do dwóch próbek spośród kilku tysięcy, Microsoft twierdzi, że jego wydajność była nawet lepsza, niż sugerował test.

Windows Defender: Test antywirusów AV-TEST

Otóż zespół Windows Defender Security Intelligence wziął pod lupę dwie "brakujące" próbki i postawił je przed całym stosem Windows Defender ATP, by sprawdzić, czy będą w stanie zainfekować maszyny w środowiskach firmowych z prawdziwego zdarzenia. Sprawdzono, że te dwie próbki zostały rozpoznane i zatrzymane przez inne komponenty wchodzące w skład ATP.

Jak wynika z grafiki, próbki, które przeoczył Windows Defender Antivirus, wyłapały pozostałe komponenty wchodzące w skład ATP, takie jak Windows Defender Smartscreen, Application Control, Application Guard oraz Endpoint Detection and Response. Raport w całości można przeczytać tutaj.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia