Microsoft krok bliżej stworzenia komputera kwantowego

Microsoft krok bliżej stworzenia komputera kwantowego

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/28/2018, 11:35 PM

Liczba odsłon: 2140

Komputeryzacja kwantowa to nie rurki z kremem, a ogromna inwestycja, której owocem mają być urządzenia zdolne do rozwiązywania najtrudniejszych problemów praktycznych - od głodu na świecie, po skutki zmian klimatycznych. Microsoft po latach intensywnych badań teoretycznych przeszedł do budowy komputera kwantowego w 2016 roku, a w międzyczasie udostępnił narzędzia programistyczne i zgodny z nimi symulator kwantowy. Teraz firma informuje o kolejnym osiągnięciu na tym polu.

Quantum Development Kit

O tym, jak skomplikowanym, ale jednocześnie fascynującym przedsięwzięciem jest budowa komputera kwantowego, pisaliśmy kilka miesięcy temu w naszym artykule „Od teorii do inżynierii. Historia komputera kwantowego Microsoftu”. Był to jednak tylko wstęp do historii, która w zasadzie toczy się na naszych oczach. Niedługo później firma udostępniła Quantum Development Kit czyli pakiet SDK zawierający też dokumentację, język programowania Q#, symulator kwantowy i inne zasoby. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj. Warto jeszcze wspomnieć, że wszystkie te zasoby debiutowały na PC, by później uzyskać zgodność z macOS i Linuksem, aczkolwiek punktem docelowym tych wszystkich wysiłków jest prawdziwy komputer kwantowy, który cały czas powstaje. W zalinkowanych tekstach możecie przeczytać o dotychczasowych postępach, ale teraz skupmy się na tym najnowszym.

Quantum Development Kit

O postępach w pracach nad komputerem kwantowym poinformowali badacze Microsoftu z Uniwersytetu Technicznego w Delft, największej i najstarszej uczelni technicznej w Holandii. O osiągnięciu przeczytamy na łamach czasopisma „Nature”, więc prestiż odkrycia nie wymaga nawet komentarza. O czym więc się dowiemy? Otóż badaczom udało się stworzyć fermiony Majorany w niewielkim przewodzie złożonym z materiałów zarówno przewodzących, jak i półprzewodnikowych.

Fermiony Majorany, nazywane też cząstkami Majorany, to specyficzny rodzaj fermionów, które są same dla siebie antycząstkami. Ta unikalna właściwość pozwoli naukowcom z Microsoftu zastosować je w komputerach kwantowych, uzyskując niższe współczynniki błędów niż w urządzeniach IBM czy Google. Innymi słowy komputer kwantowy stanie się bardziej praktyczny, aniżeli tylko teoretyczny.

Następny rozdział tej historii polegać ma na zamianie fermionów na kubity - w tym aspekcie Microsoft musi dopiero nadgonić konkurencję z Google i Dwave. Firma ma nadzieję osiągnąć ten cel do końca bieżącego roku. Na komputer kwantowy z prawdziwego zdarzenia Microsoft zostawia sobie jeszcze 5 lat.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia