Microsoft jako lider Magicznego Kwadrantu Gartnera dla narzędzi UEM

Microsoft jako lider Magicznego Kwadrantu Gartnera dla narzędzi UEM

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 7/25/2018, 8:51 PM

Liczba odsłon: 1462

Microsoft po raz kolejny został uwzględniony przez Gartnera w słynnym zestawieniu, zwanym Magicznym Kwadrantem (Magic Quadrant). Tym razem chodzi o raport, biorący pod uwagę dostawców narzędzi Unified Endpoint Management (UEM). Narzędzia te służą do zarządzania wieloma punktami końcowymi, takimi jak urządzenia z iOS, Androidem, Windows 10 i MacOS z poziomu jednej konsoli. Microsoft znalazł się w kwadrancie liderów. Zobaczmy, jak wypadł na tle konkurencji i jakie jego silne i słabe strony odnotował Gartner.

Microsoft Cloud + UEM

W kwadrancie liderów z lipca 2018 r. prócz Microsoftu znalazło się czterech dostawców - VMware, IBM, BlackBerry i MobileIron, ale tylko VMWare wyprzedził firmę z Redmond. Według analiz Gartnera obie firmy w segmencie UEM cechują się praktycznie takim samym poziomem kompletności wizji, ale VMware wypadł nieco lepiej pod względem możliwości wykonawczych. Warto tu jeszcze przypomnieć, że w ramach ostatniego kwartalnego raportu finansowego Microsoft ujawnił, że obecnie ponad 135 milionów komputerów i urządzeń mobilnych jest aktywnie zarządzanych przez jego oprogramowanie ConfigMgr i Intune.

Microsoft ConfigMgr i Intune

Zobaczmy teraz, jakie mocne strony Microsoftu rozpoznał Gartner:

  • Klienci EA, którzy w pełni kupili wizję Microsoft 365, odkrywają, że [obecna tu] integracja produktów na szeroką skalę daje możliwości, które są trudne do powielenia.
  • Integracja z ConfigMgr i rosnące możliwości migracji komputerów PC do Intune i ConfigMgr mogą zredukować trudność przejścia na UEM.
  • Pełna integracja z aplikacjami mobilnymi Office 365. Intune jest wymagany do implementacji na poziomie aplikacji, by uzyskać dostęp do pełnej kontroli DLP, w tym kontroli nad "zapisz jako", ograniczeń "kopiowania/wklejania" i włączania funkcji [umożliwiających podejście] z wieloma tożsamościami.

Gartner standardowo odnotował też zastrzeżenia:

  • Niekompletne wsparcie dla starszych wersji Androida może powodować problemy z zarządzaniem w środowiskach, w których zarządzanie urządzeniami z Androidem ma kluczowe znaczenie użytkowe.
  • W usłudze Intune nie ma pełnej obsługi integracji z popularnymi produktami do zarządzania tożsamością (na przykład Ping Identity i Okta), co może utrudniać implementację niektórych funkcji tych produktów zarówno na zarządzanych, jak i niezarządzanych urządzeniach.
  • Klienci odnotowali frustrację, że Microsoft oferuje tylko jedną cenę i licencję dla Intune, niezależnie od tego, czy używa się tylko kontroli na poziomie aplikacji, czy też wdraża narzędzie jako główny UEM.

Gartner odnotowuje również, że kluczowy dla strategii UEM Microsoftu jest pakiet Enterprise Mobility + Security (EMS), który integruje wspomniane usługi Microsoft System Center Configuration Manager (ConfigMgr) i Microsoft Intune, dostępne również samodzielnie. Przypomniano też wydanie Intune API dla Microsoft Graph w tym roku, które umożliwiło deweloperom włączenie wielu funkcji Intune do swoich aplikacji.