Microsoft i Intel pracują nad dodaniem wsparcia dla eSIM w Windows 10

Microsoft i Intel pracują nad dodaniem wsparcia dla eSIM w Windows 10

Autor: Damian Lisak

Opublikowano: 5/31/2017, 10:08 PM

Liczba odsłon: 2465

W zeszłym roku, na konferencji WinHEC 2016, Microsoft ogłosił prace nad obsługą połączeń komórkowych w komputerach z Windows 10. Gigant z Redmond poinformował również, że doda wsparcie dla eSIM w systemie Windows, które umożliwi partnerom tworzenie zawsze połączonych urządzeń (jak choćby z zapowiedzianej dziś kategorii Always Connected PCs), bez utrudniania projektowania kształtu konstrukcji. Na wydarzeniu Computex 2017 ujawniono informacje, że firmy ASUS, HP, Huawei, Lenovo, VAIO i Xiaomi zobowiązały się do stworzenia komputerów z systemem Windows 10, wykorzystujących technologię eSIM. Czym ona w zasadzie jest i czym różni się od tradycyjnego SIM?

eSIM w Windows 10. Źródło: Engadget

eSIM to w pełni elektroniczna karta SIM do telefonów komórkowych, która nie jest wymienialna (wbudowana jest w płytę główną). Zamiast tego programuje się ją, a użytkownicy końcowi mogą po prostu wybrać umowy/warunki na stronie internetowej i natychmiast zmienić usługodawcę. Dzięki obsłudze eSIM w systemie Windows 10 producenci OEM mogą tworzyć urządzenia bez widocznego gniazda na kartę SIM, co upraszcza użytkownikom aktywację planu bezpośrednio na swoim urządzeniu. Qualcomm wspiera już technologię eSIM, z kolei dziś Intel ogłosił, że inwestuje w rozwój swojej technologii pod kątem eSIM i LTE. Ponadto krzemowy gigant współpracuje obecnie z Microsoftem w celu sprawdzenia poprawności wszystkich podłączonych platform eSIM z wieloma nośnikami za pomocą modemu Intel XMM 7260 i najnowszego modemu XMM 7360. Co więcej, podczas konferencji prasowej Intel i ASUS zaprezentowali nadchodzący, zawsze podłączony komputer o nazwie Kukuna, napędzany przez procesor Intel Core i technologię Intel LTE.

Jak (już zna chłodno) ocenić można odejście od SIM na rzecz eSIM? Z jednej strony zapewni to użytkownikom stały, bezproblemowy dostęp do sieci komórkowej, z drugiej jednak będą oni ciągle narażeni na inwigilację oraz potencjalnie bardziej wystawieni na ataki hakerskie. Poza tym "zawsze połączona" natura urządzenia nie jest taka tylko z nazwy. Czy rozwiązanie się przyjmie? Jakie będą jego konsekwencje? Tego dowiemy się dopiero z czasem.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia