Microsoft eksperymentuje z obsługą feedbacku. Tworzą się grupy dla Insiderów

Microsoft eksperymentuje z obsługą feedbacku. Tworzą się grupy dla Insiderów

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/20/2018, 12:19 AM

Liczba odsłon: 1573

Microsoft pracuje nad eksperymentalną funkcją, która odmieni sposób, w jaki firma obsługuje feedback, czyli opinie użytkowników. Cohorts, bo taką nazwę przyjął projekt, pozwoli w ramach programu Windows Insider tworzyć grupy pasjonatów, ekspertów lub twórców, skupione wokół konkretnych funkcji lub obszarów w Windows 10. Jak wygląda struktura takich grup, kto może do nich przystąpić i jakie inne zmiany czekają program Windows Insider?

Microsoft Support - Cohorts - Insider Preview

Temat radzenia sobie Microsoftu z ogromnym napływem feedbacku został szczegółowo wyjaśniony przed premierą Windows 10, ale od tego czasu sporo się zmieniło. Obecną pracę Centrum opinii i jej nowe cele opisuje teraz Dona Sarkar, szefowa programu Windows Insider: "Feedback występuje generalnie w dwóch postaciach: 'to jest zepsute, naprawcie to' i 'nie mamy tego, zbudujmy to'". Możemy to lepiej zrozumieć na przykładzie Windows Ink: "Osoby, które tęgo używają pióra i Ink w Windows 10, to osoby, od których potrzebujemy informacji zwrotnych związanych z tym scenariuszem. Co więc, gdybyśmy zamiast ogólnego feedbacku skupili się na uzyskiwaniu opinii od twórców, którzy naprawdę dochodzą do granic możliwości pióra i Ink? To są właśnie osoby, które będą używać tego codziennie, prawda?".

By uzyskiwać lepsze rezultaty w pracy z feedbackiem, Microsoft rozwija różne grupy, w których osoby, które korzystają lub mają wiedzę na temat konkretnej funkcji, mogą zebrać się w celu omówienia i przekazania szczegółowych informacji zwrotnych zespołowi inżynierów Windows. Tym właśnie mają zajmować się wspomniane we wstępie "Cohorts". Każdy Cohort składać się ma z trzech części:

  • Osoba z Microsoft, która "kontroluje kod" (tj. decydująca, co zostanie poprawione i dodane do produktu lub usługi);
  • Osoba ze społeczności Insider Community, która "wpływa" lub "czempionuje" konkretną funkcję (np. wsparcie dla pióra) lub zestaw funkcji (np. ułatwienia dostępu);
  • Wszystkie osoby, od których zebrano opinie.

W tej chwili działają już dwie takie grupy. Jedna z nich zajmuje się interfejsem Fluent Design, a druga zrzesza Insiderów MVP i obejmuje projektantów. Dostęp do nich mają tylko zaproszeni. Istnieje też jednak Cohort dla Windows Insider for Business, który jest otwarty dla wszystkich. Zamknięty charakter jest prawdopodobnie tylko tymczasowy. Jeśli wszystko będzie działać sprawnie, Microsoft wprowadzi model Cohortów dla wszystkich Insiderów, a możliwe, że również dla pozostałych użytkowników Dziesiątki.

Koncepcja tworzenia wyspecjalizowanych lub skoncentrowanych wokół specyficznego produktu grup Insiderów bywała już nieśmiało wspominana przy różnych okazjach. Przykładowo ostatnia doroczna Ankieta Niejawnego programu testów systemu Windows obfitowała w pytania i prośby o opinie związane z tworzeniem różnego rodzaju grup dla Insiderów. Jeśli chcecie poznać te pytania i dowiedzieć się, nad czym myśli zespół Windows Insider, wciąż możecie wejść na jej stronę - ankieta pozostaje aktywna do 28 lutego.

Podsumowaniem założeń, które mają uczynić program Windows Insider atrakcyjnym i angażującym użytkowników Windows 10, mogą być ostatnie słowa Dony Sarkar: "Myślimy o tym, jak zbudowalibyśmy Insider Program, który sprawiłby, że chcielibyśmy do niego dołączyć, gdybyśmy nie byli fanami ani nie pracowali w Microsoft".

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia