Microsoft chce zarejestrować cały świat w 3D przy użyciu HoloLens

Microsoft chce zarejestrować cały świat w 3D przy użyciu HoloLens

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 11/5/2017, 10:22 PM

Liczba odsłon: 1914

Google Street View, który pozwala poruszać się po sfotografowanych panoramicznie drogach i podziwiać widoki, stał się wynalazkiem niemal rewolucyjnym. Technologia zadebiutowała w 2007 r. i jest stale rozwijana, jednak jej cechą są *tylko* dwuwymiarowe zdjęcia naniesione na mapę, co w pewien sposób można określić jako 2,5D. Microsoft chce pójść o krok dalej i zacząć rejestrować świat w trójwymiarze. Choć na szybkie stworzenie dającej się eksplorować, wirtualnej kopii świata rzeczywistego na razie nie ma co liczyć, projekt jest całkiem obiecujący.

Jedną z najlepszych umiejętności HoloLens jest umieszczanie wirtualnych obiektów osadzonych w prawdziwej przestrzeni i znajdowanie tych obiektów w tym samym miejscu za każdym razem, gdy do niego powrócimy. Ten rodzaj zachowania trwałości hologramów jest możliwy dzięki temu, że HoloLens tworzy mapę przestrzenną obszaru przy pierwszej wizycie, a następnie w odniesieniu do niej używa tych danych do zapisania położenia obiektów. Mapa jest przechowywana w pamięci urządzenia i wczytywana - podobnie jak w grach komputerowych - podczas ponownego wejścia na obszar. Czy jednak wszystkie te dane muszą być przechowywane lokalnie? Tegoroczny patent Microsoftu dowodzi, że nie. Firma proponuje przyspieszenie żmudnego procesu pierwszego skanowania dzięki dostępowi do zapisów online, które mogą być pobierane przez innych właścicieli HoloLens. Oznacza to, że zamiast rejestrować mapy przestrzenne za każdym razem, gdy nowy użytkownik wchodzi na dany obszar, można będzie po prostu ściągnąć już gotowe mapy z chmury.

HoloLens

Zacytujmy, co stwierdza wspomniany patent: "Interfejs komputerowy jest skonfigurowany, by odbierać wiele trójwymiarowych, lokalnych modeli fragmentów środowiska rzeczywistego, z których każdy został wygenerowany przez inne urządzenie rozszerzonej rzeczywistości, gdy znajdowały się w środowisku realnym. Moduł generowania globalnego modelu jest skonfigurowany do łączenia lokalnych modeli 3D w celu generowania globalnego modelu 3D oraz do przesyłania co najmniej fragmentu globalnego modelu 3D do urządzenia oddalonego od środowiska rzeczywistego. Globalny model 3D reprezentuje większą część środowiska rzeczywistego, niż każdy z indywidualnych, lokalnych modeli 3D. Dzięki temu urządzenia mogą zdalnie przeglądać i rozszerzać wirtualną wersję środowiska rzeczywistego. Model współdzielenia rozszerzeń jest skonfigurowany do odbierania renderowanych danych ze zdalnego urządzenia oraz do przesyłania renderowanych danych do urządzenia rozszerzonej rzeczywistości, gdy urządzenie rozszerzonej rzeczywistości znajduje się w środowisku realnym".

Patent nie określa, czy dane byłyby dostępne publicznie, czy pozostałyby raczej dostępne na wyłączność dla użytkowników HoloLens znajdujących się w ściśle określonej lokalizacji. Gdyby jednak Microsoft zdecydował się pójść o parę kroków dalej, taki system mógłby okazać się niezwykle użyteczny, a generowane przez niego dane mogłyby posłużyć do stworzenia wiernej, trójwymiarowej kopii rzeczywistego świata.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia