Microsoft chce ułatwić deweloperom tworzenie aplikacji dla składanych smartfonów

Microsoft chce ułatwić deweloperom tworzenie aplikacji dla składanych smartfonów

Autor: Wojciech Błachno

Opublikowano: 9/12/2019, 8:54 AM

Liczba odsłon: 870

Samsung Galaxy Fold, Huawei Mate X czy nawet Royole Flexpai (de facto pierwszy elastyczny smartfon, który trafił do sprzedaży) - wszystkie te smartfony nadal cierpią na choroby wieku dziecięcego. Pierwszy sparzył się Samsung, który musiał wycofać udostępnione recenzentom egzemplarze i przesunąć premierę o kilka miesięcy z powodu wad konstrukcyjnych. Huawei wyciągnął wnioski z wpadki konkurenta i w ogóle nie udostępnił swojego urządzenia. Natomiast Felxpai... cóż, wraz z przywilejem bycia pierwszym idzie wiele kompromisów. Nie jest to urządzenie, które poraża funkcjonalnością.

Strona sprzętowa to jedno, ale równie ważna jest sprawa oprogramowania. Urządzenie może być świetnie zoptymalizowane, ale nie będzie dobrze działać, jeśli aplikacje nie będą umiały płynnie obsłużyć tej niecodziennej sytuacji z ekranem magicznie zmieniającym rozmiar. Zespół Microsoft Edge chce pomóc deweloperom aplikacji poradzić sobie z tym problemem. W tym celu opracował i udostępnił nowe API, które ma pomóc im w opracowywaniu aplikacji obsługujących elastyczne i składane ekrany.

Webpage-on-foldable-device

Wyzwania, z jakimi muszą zmierzyć się deweloperzy, to między innymi różnice sprzętowe między różnymi typami urządzeń. O ile w przypadku klasycznych telefonów można mówić o pewnym poziomie standaryzacji, o tyle w przypadku elastycznych smartfonów jest to w zasadzie dziki zachód. Ekrany mają różne proporcje i mogą składać się w różne strony. Zakładając, że w przyszłości czeka nas reaktywacja Motrolii Razr, to sprawa skomplikuje się jeszcze bardziej. To bardzo utrudnia optymalizację aplikacji. Trudno wprost zdefiniować, w którym miejscu ekranu ma być renderowany dany obiekt.

Webpage-on-foldable-device

Nowe API to przynajmniej częściowe remedium na niektóre z tych problemów. Nowa koncepcja o nazwie Window Segments Enumeration ułatwiałaby ustalenie regionów ekranu zajętych przez poszczególne elementy aplikacji, a nawet wymiary okien. Wymiary danego segmentu okna są wyrażone w pikselach CSS i będą widoczne za pośrednictwem interfejsu API JavaScript, który pozwala programistom oszacować segmenty i obszary, które są zajęte w danym trybie aplikacji.

API to odnosi się bezpośrednio do urządzeń z systemem Android, ale nie da się ukryć, że przed podobnymi wyzwaniami stoją również urządzenia z Windowsem. Tutaj Microsoft pracuje nad o wiele bardziej kompleksowym rozwiązaniem, jakim jest nowy system operacyjny Windows Core OS, o którym możecie przeczytać z w specjalnym artykule wyjaśniającym to zagadnienie.