Microsoft: Windows 10 nie narusza prywatności użytkowników

Microsoft: Windows 10 nie narusza prywatności użytkowników

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
17:51
29.09.2015
0 komentarzy
2255 wyświetleń

Jakiś czas temu Microsoft znalazł się pod ostrzałem krytyki po tym, gdy zaktualizował warunki licencyjne, dotyczące korzystania z usług i aplikacji. Kontrowersyjne zapisy w umowie licencyjnej związane są także ze sposobem, w jaki twórcy systemu zbierają i przetwarzają informacje. Microsoft nie pozostał obojętny na krytykę i postanowił wytłumaczyć, na czym dokładnie polegają wybrane warunki licencyjne w Windows 10.

Wiceprezes działu Windows and Devices w Microsoft, Terry Myerson, odniósł się do dwóch zapisów, wzbudzających najwięcej kontrowersji:

  1. Windows 10 zbiera informacje, dzięki którym produkt działa lepiej dla ciebie.
  2. Masz możliwość kontroli, by decydować, które informacje są zbierane.

Jakie informacje będą zbierane? To przede wszystkim anonimowe ID urządzenia, jego typ i zapisy danych z wysypujących się aplikacji. Informacje te mają z założenia służyć ulepszaniu systemu, jako że logi z usterek w powiązaniu z konfiguracją sprzętową stanowią cenne źródło danych, na podstawie których tworzone są poprawki. "Naszą aspiracją jest dostarczenie ci wspaniałego i spersonalizowanego doświadczenia Windows, które czerpie korzyści z wiedzy o niektórych rzeczach o tobie, dzięki którym możliwe jest spersonalizowanie twojego doświadczenia. To na przykład wiedza o tym, czy jesteś fanem Seattle Seahawks lub Realu Madryt, dzięki czemu możesz otrzymywać aktualizacje wyników lub rekomendowane aplikacje, które mogą ci się spodobać, lub zapamiętywania powszechnych słów, których używasz w wiadomościach tekstowych, by dostarczyć ci adekwatnych podpowiedzi. Masz możliwość kontroli nad informacjami, które zbieramy dla tych celów i możesz zaktualizować te ustawienia w dowolnej chwili. Zauważ, że nowe funkcjonalności, takie jak Cortana, wymagają bardziej spersonalizowanych danych, do dostarczenia pełnego doświadczenia, [więc] jesteś pytany o to, czy chcesz je włączyć i wprowadzić dodatkowe opcje personalizacji prywatności" - tłumaczy Myerson.

Microsoft dość wyraźnie podkreśla, że "w przeciwieństwie do innych platform" Windows nie zbiera personalnych danych z plików, e-maili i innych usług komunikacyjnych, które bywają następnie wykorzystywane przez firmy zewnętrzne do wyświetlania spersonalizowanych treści reklamowych. Ponadto użytkownicy mogą skontaktować się z firmą poprzez sekcję prywatności w aplikacji Windows Feedback. Myerson podaje przykład bezpośredniej odpowiedzi na zgłoszoną sugestię, w skutek czego "wszyscy klienci Windows 10 otrzymają w nadchodzącej aktualizacji funkcję rodzinną, której domyślne ustawienia zostały zaprojektowane tak, by były bardziej odpowiednie dla nastolatków w odróżnieniu od młodszych dzieci. Dodatkowo pracujemy nad możliwościami rozszerzenia powiadomień, które otrzymują dzieci i rodzice, odnośnie zgłaszania aktywności w Windows. Jesienią wypuścimy też aktualizacje dla klientów biznesowych, bazujące na ich feedbacku".

Jeśli nasz system nadal nie działa w odpowiadający nam sposób, możemy skontaktować się z Microsoftem na stronie wsparcia. Zachęca do tego sam Terry Myerson. Na koniec warto zajrzeć do dwóch dokumentów: Zasady zachowania poufności informacji firmy Microsoft i Windows 10 and your online services (w j. angielskim).


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/microsoft-states-that-windows-10-does-not-breach-your-privacy

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

Skomentuj

Autor